Вплив тютюну на функцію репродуктивних органів
У чоловіків паління може бути причиною деформації сперматозоїдів і дефективності ДНК. Як наслідок, у жінок може бути невиношування вагітності і дефекти розвитку новонароджених дітей. Деякими дослідженнями встановлено, що діти чоловіків-курців успадковують відносно підвищений ризик захворювання на різні види раку. Чоловіче безпліддя зустрічається відносно частіше серед чоловіків-курців, ніж серед чоловіків-некурців. У сім’яній рідині чоловіків-курців зменшується кількість активних сперматозоїдів, знижується інтенсивність притоку крові до статевого члена і, відповідно, послаблюється ерекція, що може стати причиною розвитку імпотенції. Як показали результати дослідження, проведеного Британською медичною асоціацією, більшість чоловіків навіть не здогадуються про можливість існування такого зв’язку, тоді як приблизно 120 тисяч англійців у віці від 30 до 40 років стали імпотентами саме з причини цієї шкідливої звички.
Окрім підвищення ризику виникнення раку тіла і шийки матки, жінки-курці частіше стикаються з такими проблемами як безпліддя, ускладнення вагітності й пологів. Токсичність тютюнового диму багаторазово збільшується під час вагітності, особливо в перші три місяці. Якщо жінка палить у перші тижні після зачаття, то насамперед страждає від цього нервова система дитини, бо вона починає формуватися саме в цей період. Тютюнові токсини поступають із організму матері у кровоносне русло плоду вже за 5 секунд. Вони завдають шкоди серцево-судинній системі, яка формується на 4-5-му тижнях, впливають на мозок і нирки. Наслідки стають очевидними як одразу після народження дитини, так і через декілька років, найчастіше у шкільному віці, коли збільшується навантаження на організм.
Паління під час вагітності збільшує ризик народження дитини з низькою масою тіла, що надалі може негативно вплинути на її розвиток і здоров’я. Невиношування вагітності, як і мертвонародження, у жінок-курців трапляються у 2-3 рази частіше, ніж у жінок-некурців. Це зумовлено кисневим голодуванням плоду й патологічними змінами у плаценті, які причинно пов’язані з токсичними ефектами окислювання вуглецю, що міститься у тютюновому димі. У дітей матерів-курців збільшується також ймовірність виникнення «синдрому раптової смерті дитини».
Наслідком паління жінки під час вагітності може стати також і діабет або ожиріння майбутньої дитини. Дослідники припускають, що взаємозв’язок між материнським палінням і діабетом у дитини може бути зумовлений змінами в метаболізмі плоду під дією компонентів тютюнового диму. Тож паління не лише токсично впливає на плід, а й викликає брак живлення плода.