Сторінка учня

Вплив алкоголю на репродуктивну функцію

У юнаків, які вживають алкогольні напої, порушується формування статевих функцій, що може призвести до захворювань статевих органів і безпліддя. Діти, народженні від батьків, які хворіють на алкоголізм, відстають у психічному і фізичному розвитку.

Алкоголь шкідливо впливає на яєчки і яєчники. При цьому однаково шкідливо як епізодичне сп’яніння, так і регулярний прийом алкоголю. Під впливом алкоголю розвивається жирове переродження сім’яних канальців і розростання сполучної тканини в паренхімі яєчок. Особливо сильну токсичну дію на залозисту тканину яєчка має пиво, яке набагато швидше від інших алкогольних напоїв викликає переродження епітелію сім’яних канальців.

Як свідчать дослідження, алкоголь практично одразу після вживання діє на сперматичну рідину, яка підтримує життєздатність сперматозоїдів. Запліднення яйцеклітини такими сперматозоїдами може призвести до серйозних відхилень у розвитку майбутньої дитини.

Окрім безпосередньої токсичної дії алкоголю на яєчка, велике значення має порушення функції печінки і її здатності руйнувати естроген, що розвивається у людей, які приймають алкоголь. У результаті цього значно підвищується кількість естрогену як у чоловіків, так і у жінок, що призводить до атрофії статевих залоз.

Від зловживання алкоголем порушується і статева потенція, що пов’язано зі зниженням умовних і безумовних рефлексів внаслідок гальмівної дії на підкіркові центри. У жінок спостерігається порушення регулярності менструального циклу. Через токсичний вплив на надниркові залози алкоголь блокує вироблення андрогенів, які зумовлюють статевий потяг.

Учені встановили, що із загальної кількості жінок, які не відмовляють собі у задоволенні випити, зачати й народити дитину може лише кожна друга.

Вживання алкоголю під час вагітності. Алкоголь є однією із тих речовин, які призводять до виникнення пороків розвитку ембріона і плода. Дослідження свідчать, що у жінок, які хронічно вживали спиртні напої, діти у 34,5% випадків народжувалися недоношеними, у 19% випадків – фізично ослабленими, у 3% – з вираженими пороками розвитку.

Множинні порушення розвитку у дітей, народжених від жінок, які активно вживали алкоголь під час вагітності, описані в науковій літературі під назвою «синдром алкогольних ембріофетопатій». Зараз вважається, що не існує алкоголю, який був би не шкідливий під час вагітності. Це означає, що залежність між кількістю випитого спиртного і ризиком виникнення пороків розвитку не визначена, і ефект алкоголю залежить лише від індивідуальних особливостей організму матері і плода. Розвиток алкогольного синдрому плода пов’язують із токсичною дією на плід одного з продуктів розпаду етилового спирту – ацетальдегіду, підвищений вміст якого призводить до зниження у тканинах ембріону й плоду вмісту необхідного для нормального розвитку вітаміну – фолієвої кислоти.

Якщо жінки вживають алкоголь, то у їхніх новонароджених дітей відзначається загальне відставання фізичного і психічного розвитку, порушення формування головного мозку (мікроцефалія або гідроцефалія). Характерні також короткі й вузькі очні щилини, вузький скошений лоб, потовщена, з вузькою червоною смугою верхня губа, мала нижня щелепа. Часто спостерігаються вроджені пороки серця і нирок, неврологічні порушення (тремтіння кінцівок, судоми, понижений м’язовий тонус, недостатній смоктальний рефлекс).

У перші роки життя у таких дітей спостерігається відставання у психомоторному, особливо мовленнєвому, розвитку, яке часто супроводжується підвищеною збудливістю і руховою розгальмованістю. Специфічною особливістю інтелектуальних порушень є відставання у розумовому розвитку, яке поєднується із емоційно-особистісною незрілістю.

Відзначається зниження критичності, ейфорія, імпульсивність, слабка регуляція довільної діяльності. Можливе формування генетично детермінованої схильності до алкоголізму.

Залишити відповідь