Школа Лідерів

Тренінг розвитку лідерських якостей

Завдання: – сприяти формуванню лідерської Я-концепції

– розвиток позитивного самосприйняття

– сприяти формуванню відповідальності

– сприяти формуванню лідерського світогляду

Структура тренінгу:

1. Знайомство учасників групи один з одним і тренером.

2. Створення психологічного комфорту для роботи в групі.

3. Формування загального уявлення про лідерство.

4. Демонстрація учасникам ефективність кооперації.

5. Оцінка ролі лідера в команді.

6. Оцінка отриманого досвіду.

7. Прощання з групою.

Матеріали: маркери, ручки, папір А4, ватмани, стікери, фліп-чарт.

Тривалість: 2 год.

Хід заняття

Учасники групи сідають у коло. Тренер вітає учасників, розкриває напрямки за якими буде працювати група; планує режим роботи.

Вправа «Моє ім’я»

Мета: познайомити учасників один з одним, створити умови для ефективної співпраці.

Матеріали: не потрібні

Час: 10 хв.

Процедура проведення:

Тренер пропонує першому учаснику, наприклад сидячому з права від нього, підвестися і назвати соє повне ім’я та прізвище, а також ім’я, яким він ходів би, щоб його називали в групі. Наприклад: «Мене звуть В’ячеслав Іванов. В групі прошу називати мене Слава» Далі виступаючому потрібно повідомити що – небуть про своє ім’я і прізвище. Так він може відповісти на наступні запитання: Що означає твоє прізвище? Що означає твоє ім’я? Чи подобається тобі твоє ім’я? Чи знаєш ти, хто його тобі підібрав? Хто ще в твоїй сім’ї носив це ім’я? Чи хотів би ти щоб тебе назвали іншим ім’ям?

Вправа «Правила»

Мета: Прийняття правил для продуктивної роботи групи

Матеріали: непотрібні

Час: 5 хв.

Процедура проведення: Тренер пояснює: для того, щоб кожному в групі було зручно, потрібно дотримуватись певних правил. Далі учасникам пропонується назвати правила, які, на їхню думку, потрібні для ефективної роботи на тренінгу Усі пропозиції записуються на фліп-чарті, потім кожне правило обговорюється з групою – що воно означає, для чого потрібне. Тільки після того як уся група прийме правило, тренер записує його на плакаті «Правила роботи групи». Орієнтовними правила можуть бути такі:

– Дотримуватися регламенту

– Слухати і чути (один говорить – усі слухають)

– Бути позитивним

– Бути активним

– Говорити тільки за темою і від свого імені

– Не критикувати: кожен має право на власну думку

– Говорити коротко по черзі.

Вправа «Очікування»

Мета: допомогти учасникам усвідомити власні очікування від тренінгу розвитку лідерських якостей

Матеріали: плакат «Наші очікування»

Час: 5 хв.

Процедура проведення: Тренер нагадує учасникам, що вони працюють у форматі тренінгу і потрібно сформулювати власні очікування: які знання, навички ви хотіли б отримати. Кожному учаснику пропонується назвати свої очікування від тренінгу, починаючи словами: «Я очікую …». Кожне висловлювання тренер коротко записує на плакаті «Наші очікування»

Вправа «Австралійський дощ»

Мета: активізувати учасників, підготувати їх до наступних вправ.

Матеріали: не потрібні

Час:10 хв.

Процедура проведення: Учасникам необхідно стати в коло.

Тренер: Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді даваєте разом послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам наступні. Будьте уважні

  • В Австралії здійнявся вітер (тренер тре в долоні)
  • Починає крапати дощ. (клацання пальцями)
  • Дощ посилюється (почергове плескання у долоні)
  • А ось град – справжня буря (тупіт ногами)
  • Але що це буря стихає (плескання по стегнах)
  • Дощ стихає (плескання долонями)
  • Поодинокі краплі падають на землю (клацання пальцями)
  • Тихий шелест вітру (потирання долонь)
  • Сонце. (руки до гори. Усмішка)

Вправа «Якості лідера»

Мета: формування уявлень учасників про лідерські якості.

Матеріали: аркуші А4, ручки

Час: 20 хв.

Процедура проведення: Вправа складається з трьох етапів. На першому етапі кожному учасникові пропонується індивідуально скласти список з семи найбільш важливих якостей, якими, на його думку, необхідно володіти людині, щоб стати лідером. Час виконання – 5 хвилин. Потім кожен учасник зачитує свій список групі. На другому етапі групі пропонується колегіально, керуючись принципом досягнення згоди, проаналізувати всі якості, що прозвучали, і визначити п’ять найбільш значущих якостей для лідера учнівської групи. Остаточний список якостей зачитується ведучому і обґрунтовується учасниками. На третьому етапі кожному учасникові пропонується за пятибалльной шкалою оцінити ступінь розвиненості виділених групою лідерських якостей особисто у нього. Результати зачитуються групі.

Інформаційне повідомлення

Мета: Ознайомити учасників з поняттям лідерства

Матеріали: не потрібні

Час: 15 хв

Процедура проведення:

Своїм першим народженням ми зобов’язані батькам, друге – ми даємо собі самі. Лідерство є соціальним феноменом. Але для того щоб бути лідером для інших, для початку необхідно стати лідером по відношенню до самого себе. Чи можуть бути лідерами люди, які самі нікуди не йдуть? В кожній людині закладений величезний потенціал, але знайти і реалізувати його може лише вона сама. З самого дитинства дитина намагаємося бути кимось. Вона ще не знає, хто вона, а жити без особистості важко. Дитина наслідує дорослих, для того щоб навчитися тому, що вміють вони.

Дорослі планують і організують життя дитини, тому що вона ще не вміє це робити самостійно. Вирісши, вона знаходить індивідуальність, починає усвідомлювати своє справжнє «Я», бере на себе відповідальність за власне життя і починає управляти ним. У цьому виявляється друге народження. Принаймні, так повинно бути. Однак якщо ви уважно подивитеся навколо, то, на жаль, виявите, що насправді світ повний дорослих і літніх людей, так і не взяли на себе відповідальність за своє життя. Це ті люди, які не вільні, «будують» власне життя на основі почутих по радіо непрофесійних гороскопів, порад знайомих і вказівок близьких. Це люди, так і не знайшли внутрішніх точок опори і вимушені шукати їх назовні.

Друге народження – це набуття себе, пробудження внутрішнього відчування себе, знаходження, усвідомлення і прийняття свого життєвого шляху. Внутрішнє відчуття себе включає усвідомлення свого «Я», здатність сприймати внутрішні сигнали, знати свої переваги, розуміти, чого хочеться зараз, а що небажано, що приємно, а що не дуже. Без відчуття себе і без віри в себе ми залишаємося без керівної сили, коли прагнемо досягти своїх цілей і реалізувати свої прагнення.

Як відзначає Ф. Карделл, «життя без нашого управління подібно кораблю без штурвалу чи блукання у величезному лісі без компаса і карти». Та й ні до чого вони людині, яка сама не знає, куди вона іде.

Вправа «Секрет Джованні»

Мета: демонстрація ефективності кооперації, можливість побачити і оцінити роль лідера в команді.

Матеріали: картки

Час: 30 хв.

Процедура проведення: Кожен член групи отримує одну або кілька карток, на яких написано по одній фразі. Кількість отримуваних учасниками карток залежить від кількості людей в групі. При необхідності число карток можна збільшити. На картках написані наступні фрази: Джованні слухає тільки музику в стилі кантрі. У Джованні алергія на кішок. Джованні лисий. У Джованні немає машини. Джованні не вміє готувати. Єдина прикраса Джованні – перстень з печаткою. Егон Айгенсінн – тренер Джованні. Егон Айгенсінн лежить в ліжку з грипом. Лізи Лонгбайн зараз немає в місті. Вона знімає свій перший фільм «Мисливець». Гаррі Піттбул абсолютно невинний. Джованні дуже пихатий. Тітка Роза – в Африці на сафарі. Джованні ніколи не їсть суп. Поблизу від квартири Марвіна немає дерев. Белло любить грати під ліжком Джованні. Белло не у воді. Джованні любить тварин. У Джованні є собака Белло. Белло шість років. Егон Айгенсінн часто ходить в оперу. У Гаррі Піттбула є одна пристрасть: він пече кекси Ліза Лонгбайн любить діаманти. Гаррі Піттбул часто ходить на риболовлю. Джованні придбав державні цінні папери.

Далі ведучий зачитує наступний текст: «Джованні Великий – знаменитий важкоатлет. Сьогодні він дуже схвильований. Схвильований він тому, що відмовився виступати ввечері в показовому виступі, в якому бере участь його лютий суперник Гаррі Піттбулл. Джованні сказав: “Я не можу піти туди, поки я не знайшов це”. Ваше завдання – розкрити секрет Джованні. Зробити це можна, якщо звести всю наявну на картках інформацію воєдино. Вся робота виконується усно. Показувати свою картку іншим забороняється. Ніхто не має права робити ніяких записів. Завдання буде вважатися виконаним, якщо дані відповіді на три питання: Що втратив Джованні? Хто це викрав? Де це знаходиться? Кожен учасник отримує копію Програми».

Що було втрачено? Маленьке кошеня

Квиток в оперу

Перука

Червоний кабріолет

Рецепт кексу

Діамантовий перстень.

Хто це викрав?

Белло

Собака Егон Айгенсінн

Тренер Джованні

Ліза Лонгбайн

Його подруга

Гаррі Піттбул

Його суперник

Його улюблена тітка Роза.

Де це знаходиться?

У міському парку

Під ліжком

У пральній машині

На дереві

У його купальному халаті

Учасники обговорюють завдання та пропонують завершені варіанти відповідей ведучому. Ведучий відповідає тільки «так» чи «ні». При цьому провідному необхідно застерегти учасників від простого перебору варіантів і при пред’явленні відповіді вимагати його обґрунтування.

Правильна відповідь: Загублений перуку. Його викрала собака Белло. Перука знаходиться під ліжком. Правильну відповідь складно знайти, якщо в групі не проявиться лідер, який візьме на себе виконання координаційної функції. Відповідно, виконання даної вправи на третьому етапі тренінгу дає можливість молодшим командирам проявити організаційні здібності: організувати обговорення і керувати процесом пошуку рішення.

Вправа «Ліс»

Мета: розслаблення, відновлення сил

Матеріали: не потрібно

Час: 15 хв.

Процедура проведення: Заплющіть очі. Зручно сядьте, покладіть руки на коліна долонями догори. Уявіть собі ліс. Я люблю бувати в ньому. Свіже повітря, лісова прохолода завжди приваблювали мене. Дорога не стомлює мене, а, навпаки, надає впевненості та сили. Ось він, мій улюблений ліс! Усі стежинки в ньому знайомі. Ось ця веде до березового гаю. Я направляюся туди. Дихається легко, рівно, глибоко… Легкий вітерець хитає верхівки дерев, вони, вітаючись, кланяються мені. Навкруги тиша, тільки десь стукає дятел, а пташки співають свої невигадливі пісні, радіючії кожній новій миті дня. Дихається легко, рівно, глибоко… Я заходжу до березового гаю й уявляю собі, що я не людина, а рослина у цьому гаю: Я – трава, Я – ромашка, Я – білий гриб, Я – шишка на гілці, Я – берізка, Я – кульбаба, Я – велика сосна. Свіже повітря пронизує все навкруги. Дихається легко, рівно, глибоко. Натішившись лісовою прохолодою і тишею, я повертаюся додому.

Вправа «Мій внутрішній стан»

Мета: підведення підсумків щодо процесу роботи

Матеріали: не потрібні

Час: 5 хв.

Процедура проведення: Учасники розводять руки в боки. Права долонь – донизу, ліва -доверху. Беруться за руки, заплющують очі і хвилину-прислухаються до свого внутрішнього стану. Обмін враженнями, почуттями, думками щодо роботи групи.

Залишити відповідь