Батькам

Що не можна робити батькам з дітьми

Ієрархія – один з параметрів сімейної системи, яка покликана встановити порядок, визначити приналежність, авторитет, владу в сім’ї та міру впливу одного члена сім’ї на інших.
Одне з правил ієрархії полягає в тому, що в сім’ї батьки відповідають за дітей і мають всю силу в ядерній сім’ї. У своїй статті хочу подивитися деякі варіанти відхилень від цієї норми та їх наслідки.

Тріангуляція
Тріангуляція – це емоційний процес між двома людьми, який має тенденцію до третіх стосунків. У розбитій сім’ї, де внутрішні кордони розмиті, батьки іноді можуть зробити дітей своїми емоційними партнерами. Це перевернута ієрархія, де статус дитини в сім’ї прирівнюється до батька.
Приклад: “Подруга дочка”. Мама спілкується з донькою на рівних, як партнери, як друзі, що призводить до психологічного дискомфорту у дитини, до змішування ролей, до послаблення сили дитини. У нормі силу дитини треба відправляти в соціум, використовувати для спілкування з ровесниками, друзями та братами та сестрами (братами, сестрами). Коли мати починає ділитися своїми поганими стосунками з донькою, як вони конфліктують, ділиться підозрами щодо обману батька, у дитини починає з’являтися галас в душі. Коли мама стає подругою дочки, в очах дочки це знижує її авторитет і, як наслідок, дочка неправильно емоційно приєднується до батька. Дитина не хоче таке чути, їй важко слухати негативні речі про одного з батьків. В результаті дочка намагається дистанціюватися від матері. Так само відбувається і в разі непотрібних довірливих, дружніх відносин одного з батьків та їхнього сина.
Що діти не повинні знати про вас
При зверненні до теми надмірної відвертості у спілкуванні з дітьми необхідно одразу вказувати те, чого не повинні знати діти. Діти не повинні знати про особисті інтимні деталі та секрети батьків. В першу чергу це стосується сексуальних відносин. Метафорично це звучить як “двері подружньої спальні для дітей мають бути щільно замкнені”. Так, діти знають, що є двері, і все.
Також діти не повинні знати про хороші романи, стосунки, закоханість батьків. Розповідаючи про свої добрі стосунки з дітьми, мати забирає силу батька і налаштовує дітей проти себе. Те саме стосується батька, діти не повинні знати про його добрі відносини. Якщо був шлюб і діти про це запитали, то є сенс повідомляти тільки про факт шлюбу і його не варто глибоко записувати, щоб не викликати тривогу у дітей та їх сумнівів щодо стійкості союзу батьків.
Тепер повернемося до порушень ієрархії в сімейній системі.
Парентифікація
Термін parenthification прийшов від англійського слова “батьки” – батьки. Буквально це означає, що діти функціонально стають батьками для власних батьків. Такий варіант перевернутої ієрархії часто виникає у випадку алкоголізму або наркоманії одного або обох батьків.
Приклад: якщо батько хімічно залежний, а в сім’ї є син, то він часто замінює співзалежну матір батька. Батько і мати в такій родині часто бувають інфантильними, тому дитина змушена бути єдиним дорослим і відповідати за сім’ю, її існування та гомеостаз. Він приймає рішення, він несе відповідальність поза сім’єю, роблячи їх жорсткими. Важкі межі в цьому випадку виглядають приблизно так: ніхто не повинен знати, що батько наркоман, тому нікого не можна запрошувати до дому, ніхто не може ні з ким розділити сімейні події. У такої дитини зазвичай немає друзів, він веде закрите “доросле” життя. Це перевернута ієрархія, де статус дитини в сім’ї вищий, ніж у батька
Ще один приклад парентифікації: у разі ранньої смерті матері дочка функціонує і, як наслідок, перестає бути донькою. З самого раннього віку вона робить багато жіночих домашніх завдань, доглядає та підтримує батька. Ніколи повністю не відповідаючи ролі дочки, дорослішаючи, вона найчастіше стає функціональною мамою для свого чоловіка.
Порушення ієрархії в підсистемі братів і сестер
Порушення ієрархії в підсистемі братів та сестер (дитини). Буває, як наслідок виховання, коли старша дитина бере відповідальність за батьківську підсистему, вона також бере відповідальність за підсистему дітей (молодших дітей). Або ще варіант: коли тільки в дитячій підсистемі немає ієрархії, немає лідера і лідера, старші і молодші діти рівні. Це відбувається, коли один з батьків насильницько, авторитетно впливає на дітей, вступаючи в коаліцію з дитячою підсистемою, тим самим послаблюючи іншого з батьків.
Приклад: тато, який проводить багато часу зі своїми синами різного віку (спорт, шахи, риболовля), не розрізняючи їх на старшого, але мама поза їхніми заняттями. У цьому випадку мати, відчуваючи себе ослабленою, роздратована коаліцією батька та сина і шукає когось, хто створить власну коаліцію, наприклад, її батьки чи психотерапевт.
Варто зазначити, що поряд з дисфункціональними коаліціями, які об’єднують батьків та дитину, існують здорові варіанти – горизонтальні коаліції, вони включають внутрішньосімейні коаліції між подружжжям та між братами та сестрами.
Дорогі батьки, коли ви “дружите” зі своїми дітьми, коли ви скаржитеся їм на своє доросле життя, показуєте свою нездатність справлятися зі своїми втратами і поразками; коли ви латаєте дитячу душу порушенням своєї самотності, коли ви оу змушуйте дитину прикривати свої болючі залежності; коли ви знаєте своїм егоїзмом, штрафувати своїх чад і вимагати мзду за “недоспані ночі” у вигляді уваги чи співчуття – знайте, що таким чином ви позбавляєте дитину не тільки батька, якого порушуєте т він ієрархія, бути не в змозі бути. Ви позбавляєте дитину його Життя, тому що поки дитина обслуговує ваші дорослі потреби і потреби, вона не живе своїм дитячим (або дорослим) життям. Знайте про це.
Автор: Марія Мухіна

Залишити відповідь