Батькам,  Педагогам на замітку

Чому ми заїдаємо стрес

Емоційне переїдання – це спроба заглушити незручні емоції. Їжа підвищує в організмі рівень гормону задоволення дофаміну, допомагає відволіктися і розважитися.

Емоційне переїдання складається з п’яти етапів:

1. подразнення больової точки;

2. гостра потреба швидко зняти напруженість;

3. вибір та поглинання великої порції смачної їжі;

4. емоційне задоволення після завершення трапези;

5. почуття жалю, провини, каяття.

П’ятий етап обов’язково супроводжується покаранням: “Сьогодні не вечеряю”, “Завтра проведу виснажливе тренування в залі”.

Чому людина заїдає проблеми?

Тому що не вміє керувати своїми емоціями та проживати їх без допомоги їжі. Іноді ми сприймаємо шматок торта, пачку чипсів або бургер як частину ритуалу – після страждань слід нагородження.

Емоційний голод:

  • виникає раптово і навіть після основного приймання їжі;
  • супроводжується бажанням негайно з’їсти щось солодке чи жирне;
  • неконтрольований;
  • ненаситний.

Емоційний голод не можна проконтролювати, тому що емоція, яка його запускає, живе довше ніж шматок пирога в роті. Чим більше болить, тим більше людина їсть, щоб заїсти смуток, образу, злість. Звідси – зайва вага, підвищений ризик розвитку діабету, проблеми з судинами та сном, емоційні гойдалки.

Як звільнитись від емоційного голоду

Перше правило – не звинувачуйте себе за зайвий шматок торта перед сном або жирний стейк після обіду. Потоваришуйте з собою, будьте до себе добрі. Коли відчуваєте емоційний голод, запитайте себе: “Що зараз відбувається?” Називайте емоцію вголос, промовляйте свої почуття.

Друге правило – ведіть щоденник харчування. Записуйте в закладках, що ви з’їли протягом дня, і як себе відчували. Це допоможе зрозуміти, якими продуктами ви найчастіше грішите, як часто перекушуєте.

Третє правило – поступово обмежуйте кількість втішної їжі. Якщо дуже хочеться, з’їжте шматочок торта, але не весь. Навчіться говорити собі “стоп” без обмежень та жорстких заборон.

Четверте правило – коли відчуваєте, що вас накриває, помедитуйте, займіться йогою, вийдіть погуляти надвір, глибоко подихайте 2-3 хвилини. Відверніть себе від думок про їжу.

П’яте правило – не заохочуйте себе їжею за успіхи чи терпіння. Їжа – це приз і не втішний приз.

Вчіться розрізняти емоції та проживати їх, навіть якщо вони “погані” та незручні. І у вас все вдасться.

Залишити відповідь