Адиктивна поведінка
Поведінка, що передує різним видам хімічної залежності називається адиктивною поведінкою (addictive behaviour з англ. – хибна залежність, негативна пристрасть, залежна (від наркогенних засобів) поведінка). Ця поведінка виникає в результаті вживання різних груп наркогенних речовин і характеризується наявністю пов’язаних із цим проблем.
При адиктивній поведінці неповнолітнього негативна пристрасть його до вживання наркогенних речовин ще не досягла стадій індивідуальної психічної або фізичної залежності, тобто певних стадій захворювань. Наркоманія хворобливий психічний стан, зумовлений хронічною інтоксикацією організму внаслідок зловживання наркотичними засобами, що віднесені до таких конвенцією ООН чи Комітетом з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров’я України, і характеризується психічною та фізичною залежністю від них.
Наркотичні засоби – це рослини, сировини і речовини, природні чи синтетичні, класифіковані як такі в міжнародних конвенціях, а також інші рослини, сировина і речовини, які становлять небезпеку для здоров’я населення у разі зловживання ними і віднесені до зазначеної категорії Комітету з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров’я. Наркотики – речовини (офіційно, в установленому порядку, включені до списку наркотичних речовин та наркотичних лікарських засобів), які виявляють специфічну дію на нервову систему та організм людини в цілому, понад усе – на розвиток певних відчуттів, особливих станів наркотичного сп’яніння та зміну свідомості. При визначенні поняття «наркотичний засіб» застосовується три взаємопов’язані критерії: медичний, соціальний і правовий.
Медичний критерій – це лікарський препарат, який впливає на центральну нервову систему та викликає стимулюючу, депресуючу або галюциногенну дію. Соціальний критерій – це не медичне, тобто без необхідності, застосування наркотика, який завдає шкоди як самій людині, так і суспільству в цілому.
Правовий, юридичний критерій – при наявності медичного і соціального критерію, цей засіб включається в список наркотиків і рахується наркотичними засобами. Відсутність одного із трьох критеріїв виключає визнання засобу наркотичним, не дивлячись на те, що він викликає хворобливий стан організму.
Токсикоманія – захворювання, яке викликане психічною та фізичною залежністю внаслідок вживання речовин, які не включені до офіційного списку наркотиків, а також вдиханням парів речовин побутової хімії (клеї, ефір, розріджувачі, аерозолі). Алкоголізм – хвороба, що характеризується патологічною залежністю від спиртного з поступовою соціально-моральною деградацією особистості. Всесвітня організація охорони здоров’я розглядає алкоголізм, токсикоманію та наркоманію як різновиди хімічної залежності.
Синдром залежності – поєднання фізіологічних, поведінкових і когнітивних явищ, при яких вживання речовин або класу речовин починає займати перше місце в системі цінностей індивіда. Основною характеристикою синдрому залежності є потреба (часто сильна, іноді непереборна) приймати психоактивні речовини (які можуть бути прописані або не прописані лікарем), алкоголь або тютюн. Діагноз залежності може бути поставлений тільки при наявності трьох і більше нижче перерахованих ознак, які виникали протягом певного часу:
сильна потреба або необхідність прийняти речовину;
порушення здатності контролювати прийом речовин, тобто початок вживання, закінчення або дозування вживаних речовин;
фізіологічні ознаки;
ознаки толерантності такі, як збільшення дози речовини, необхідної для досягнення ефекту, який раніше спостерігався при більш низьких дозах;
прогресуюче забуття альтернативних інтересів на користь вживання речовини, збільшен ня часу, необхідного для придбання, вживання речовини або відновлення після її дії;
продовження вживання речовини, незважаючи на очевидні шкідливі наслідки, такі, як спричинення шкоди печінці внаслідок зловживання алкоголем, депресивний стан після періоду вживання речовини, зниження когнітившіх функцій внаслідок вживання наркотиків;
Залежність від наркотичних речовин послідовно формується через кілька стадій – соціальну, психічну та фізичну. Кожна наступна стадія не змінює попередню, а додає до картини захворювання.
Про соціальну залежність говорять тоді, коли людина ще не почала вживати наркогенні речовини, а знаходиться в середовищі, де їх вживають інші, приймає стиль поведінки, відношення до наркогенних речовин та зовнішні атрибути групи. Людину приваблює атмосфера, «дух» наркогенної групи. Соціальній залежності сприяє усвідомлення того, що людина може залишити свій психічний стан за допомогою наркогенної речовини, коли захоче цього.
Психічна узалежненість виявляється спочатку неусвідомлено, а потім повністю усвідомлюваним і нездоланним потягом до наркотику. Ознаками неусвідомлюваного потягу можуть бути: – стан незадоволеності при відсутності наркотику; – пожвавлення в передбаченні його приймання; – розмови на «наркотичні» теми, некритична позитивна оцінка співучасників наркотизації і неприязні почуття до людей, що перешкоджають цьому. Поступово думки про наркотик в свідомості молодої людини займають домінуюче місце. Стан наркотичного сп’яніння стає для неї найбільш бажаним. Сфера потягів, почуттів перебудовується, будь-які приємні переживання і відчуття втрачають значущість у порівнянні з дією наркотику. В цій стадії розвитку наркоманії молода людина втрачає зв’язки з позитивним соціальним оточенням, цікавість до улюблених раніше занять (спорт, музика, розваги), практично перестає навчатися, часто прогулює заняття. Поступово зникає здібність до співпереживання, навіть по відношенню до близьких і раніше коханих людей.
Пізніше до яскраво вираженого психічного узалежнення від наркотику додається і фізичне узалежнення. Тепер вже відчуття не тільки психічного, а й фізичного комфорту досягається лише при наявності наркотику в організмі. Якщо дія наркотику припиняється, а чергової дози немає, то виникає абстиненційний синдром (синдром позбавлення). Прагнення до наркотику в стані абстиненції переборює всі інші бажання, навіть такі, як голод і спрага. Бажання повністю підкоряє собі поведінку індивіда. Людина у подібному стані думає тільки про наркотики, вона здатна на все, щоб якомога швидше здобути і прийняти наркотичну речовину. На цій стадії наркозалежності повністю зникає захисний рефлекс організму на передозування, стабілізується максимальний рівень переносимості наркотику. На цій стадії захворювання супроводжується фізичними змінами, які свідчать про інтоксикацію організму: загальним виснаженням, зміною кольору шкіряних покровів; відзначається ламкість нігтів, випадання волосся, зубів, ознаки раннього старіння. Спостерігаються також значні зміни в психічній сфері: падіння життєвої активності людини, зниження інтелекту, пам’яті, остаточне згасання моральних почуттів. Відзначається повна втрата соціальних і особистих інтересів, порушуються зв’язки з рідними та близькими, згасають прихильності.
Придбання наркотику вимагає великих коштів, які, зважаючи на втрату працездатності, природно, не поповнюються. Це штовхає наркомана на злочинний шлях. Наркоманія змінює характер людини, спотворює її особистість. Поведінка наркомана стає обтяжливою для оточуючих, особливо для рідних і близьких, оскільки вони неприємні в спілкуванні, черстві, егоїстичні, бачать в оточуючих своїх ворогів. Більшість з наркозалежних помирають від передозування; зараження крові та інших хвороб, викликаних інфекцією, яка передається через нестерильний шприц з голкою; злочинів, в тюрмі під час бійок тощо. Багато наркоманів закінчують життя самогубством.
Про вживання учнями наркогенних засобів можуть свідчити: зміна кола знайомих, поява нових друзів, з якими вони не знайомлять батьків (як правило, такі друзі не заходять в квартиру, а викликають підлітка на вулицю); поява нової тематики у малюнках підлітків, які люблять малювати (зображення шприців, головок маку), а також аналогічного татуювання; виникнення грошових боргів, продаж сімейних цінностей або перепродаж речей для отримання власних грошей; байдуже ставлення до навчання, нехтування своїми обов’язками (погіршення успішності, прогули); порушення біологічних ритмів, які безпосередньо пов’язані з прийомом наркотиків: різка зміна настрою, почуття пригніченості, роздратованості; зміна тривалості сну, надмірне вживання їжі та великої кількості рідини (особливо солодкої); зміна ритму активності; зниження в ранкові години і вдень (сонливість, в’ялість) і підвищення її у другій половині дня, ближче до ночі (безсоння); поява слідів проколів шкіри за ходом підшкірних вен; зміна зовнішньою вигляду підлітка: разом з появою незвичного почервоніння або блідості, жирність шкіри, відзначається схудненням або збільшенням ваги, блиск очей з незвичайною зміною величини зіниць, поява жовтизни на зубній емалі або швидке руйнування зубів: зміна в темпі мови (прискорена чи сповільнена); відсутність кашлю під час простудних захворювань, порушення у травленні їжі (рвоти, запори, поноси); поява у квартирі тютюнового диму, змішаного із запахом паленої трави; кіптявого посуду (миски, ложки, баночки): шприців, лікарських речовин, цілих або подрібнених рослин, згортків бинтів, які просочені розчином коричневою відтінку; засобів побутової хімії, яких не купували дорослі.