Школа Лідерів

“З творчістю по життю”

Необхідні матеріали

Для теоретичної частини: робочі зошити, різнокольорові маркери, білий ватман зі схематично намальованим людиною, бланк «Інструментарій успішного лідера, на думку дослідників лідерства» (див. додаток) – за кількістю учасників.

Для колективного творчого справи (КТС): фломастери на 3-4 підгрупи, аркуші формату А3 для назви і емблеми за кількістю груп плюс ще 10 аркушів, формат А4 – 150 аркушів газетного паперу для моста і 20 аркушів білих, 5 сирих яєць, 10 пластикових стаканчиків, 50 соломинок для напоїв, 5 скотчей, 5 ножиць, підстилка на підлогу (наприклад, великий сміттєвий пакет), стіл або парта, стільці, фотоапарат.

Час: для першої частини – 55 хв. + перерва, для другої частини – 1 год 40 хв. + завершення.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Теоретична частина «Якості лідера …»

Розминка «Матриця-перезавантаження»

Всі стають в коло (важливо, щоб місця було достатньо і ззаду не заважали стільці). Ведучий дає інструкцію і показує необхідні дії. Ведучий. Ми з вами знаємо чимало героїв з кінофільмів: Нео з «Матриці», Бетмен.. У кожного героя є своя особливість, сильна сторона, він володіє якоюсь особливою майстерністю. Сьогодні нам належить невелику подорож у світ кіно. У нас буде можливість навчитися спритності і майстерності у знаменитих персонажів. Раніше дуже популярним був мультфільм «Черепашки Ніндзя». Дивились? Чим славилися черепашки? Їх звали Донателло, Мікеланджело, Леонардо, Рафаель … Вони чудово боролися і стрибали, а ще у них були чудові різнокольорові ремені. Вони в прямому сенсі слова вистрибували з будь-яких ситуацій.

Ведучий стає в центр кола, підходить до будь-якої людини і називає героя, наприклад: «Черепашки Ніндзя». Завдання вибраного гравця – зобразити центральну частину загальної фігури, що носить ім’я героя. Гравці, що стоять праворуч і ліворуч про нього, приймають певні пози, доповнюючи потрібну фігуру. Якщо хтось не встигає, плутає «фігуру» чи робить неправильний жест, він стає в центр ведучим і знову називає «фігури» в будь-якому порядку, а колишній ведучий стає на його місце. Перед початком вправи ведучий показує учасникам групи, які фігури відповідають кожному з героїв: Черепашки Ніндзя, Людина-павук, Бетмен, Нео, Зорро, Сейлармун.

Фігури 1) «Черепашки Ніндзя» Та людина, яка стоїть в центрі, стає в бійцівську позицію – руки, як у боксі, витягнуті вперед – і починає стрибати; сусіди праворуч і ліворуч кладуть руки на ремені і теж підстрибують; всі разом в трійці хором співають: «Ми не дрібні комашки – Супер-Ніндзя черепашки!»

2) «Людина-павук» Хто з героїв відрізнявся дивовижною спритністю? Звичайно, Людина-павук. Той гравець, який стоїть в центрі, починає «підійматися по стіні» – її утворюють сусіди праворуч і ліворуч (беруть один одного за плечі, розгортаються спиною до Людини-павука і відчувають себе міцними, як стіна).

3) «Бетмен» А якого ви знаєте героя, який чудово літав і теж рятував людей? Правильно, Бетмен. Для того щоб літати, а особливо вночі, треба володіти не тільки крилами, але і прекрасною пильністю і спостережливість. Людина, що стоїть в центрі, «одягає» на очі окуляри з рук (потрібно поставити руки перед собою долонями вниз, вказівний і великий пальці зімкнути в коло, тепер отриману конструкцію перевернути і «одягнути на очі»); сусіди праворуч і ліворуч зображують крила.

4) «Нео» Один з найпопулярніших героїв – Нео з «Матриці». А яким же він майстерністю володів? Силою думки! Також всі ми пам’ятаємо, що час уповільнювався і Нео «плавно» бився. Той, хто стоїть в центрі, пригинається плавно, повільно і красиво назад, сусіди праворуч і ліворуч імітують удар рукою, але Нео залишається неушкодженим, удари його не стосуються.

5) «Зорро» Ну а як же невловимий Зорро? Центральний гравець скаче на коні (однією рукою тримається за пояс, а інший розмахує, неначе ласо); сусіди праворуч і ліворуч розвіюють плащ Зорро на вітрі.

6) «Сейлармун» Жінки теж бувають героями і можуть успішно боротися за добро і справедливість. Центральний гравець стає рівно, витягує праву руку вгору, неначе тримає жезл, і каже: «Я Сейлармун – Місяць в матросці – борець за добро і справедливість»; сусіди праворуч і ліворуч стають так само, тільки боком, і кажуть: «Місячна призма, дай мені силу!»

Завершення

Ведучий. Давайте поаплодуємо один одному. Ось і підійшов до кінця урок майстерності. Ми вистрибували з різних ситуацій і освоїли лазіння по стінах, розвинули свою пильність і спостережливість, потренували свою силу думки і відчули себе невловимими.

Вправа «Лідерські якості»

Ведучий. Для того щоб стати успішним лідером, потрібно володіти певними якостями. Якими мають бути ці якості? (Разом з групою провідний виділяє характерні для лідера якості та записує їх на фліп-чарті.) А ось інструментарій успішного лідера. Кожному учаснику роздається список якостей, які були виділені дослідниками. До нього можна додати якості, які необхідні, на думку учасників.

Ведучий. Подивіться на список і відзначте 10 якостей, які, на вашу думку, є найбільш значущими для успішного лідера. Позначте ті якості, які присутні у вас з усього списку (можна виділити процентне співвідношення розвитку того чи іншого якості). Порівняйте два отриманих списки.

Обговорення

– Які якості ви виділяли, чому?

– Чи є відмінності між першим і другим списками?

Ведучий. Позначте для себе ті якості, які вам би хотілося розвивати. Можна також попросити, щоб учасники зробили позначки у своїх робочих зошитах, а бланки на час віддали ведучому, їх можна не підписувати. Якщо є необхідність, далі можна продовжити виділяти 10 якостей в міні-групах і потім вибрати 10 якостей всією групою цілком. Тут групам потрібно буде обгрунтувати, чому саме ці якості вони вибирають.

Вправа «Рисунок людини»

Ведучий. Все, що є в людині, має своє призначення. Кожна частина тіла виконує певну функцію. Кожна частина тіла може також символізувати певну якість, здатність людини. (Ведучий вішає на дошку ватман, на якому схематично намальований чоловік, який буде символізувати лідера.) Виберіть собі будь-яку частину тіла людини (руку, ногу, голову, вухо і т.д.) і подумайте, навіщо вона потрібна лідеру?

Наприклад: вуха – вміння чути і слухати. А тепер прошу кожного по черзі позначити цю частину тіла на нашому малюнку і розповісти, навіщо вона потрібна лідеру, який сенс несе. Кожен учасник вибирає собі будь-яку частину тіла і потім, малюючи її на ватмані, пояснює, навіщо вона потрібна лідеру. Ведучий і інші учасники також можуть доповнювати своїми ідеями висловлювання.

II. Колективна творча справа

Необхідні матеріали для кожної групи: маркери, фломастери і по 1 аркушу паперу А3, по 4 листа А4.

Учасники за допомогою кольорових карток розбиваються на потрібну кількість груп, краще всього 3-4 групи по 5 осіб.

Ведучий. Міжнародне лідерське співтовариство, саме елітне, престижне і респектабельне в світі, вирішило поповнити свої ряди і включити в них нову команду лідерів. Прямо зараз проходить конкурс, в якому можуть взяти участь усі охочі – майбутні або справжні лідери. Організатори придумали ряд завдань, в яких вони на ділі хочуть подивитися конкурсантів і вибрати найкращих, які пройдуть до фіналу. Кращі з кращих зможуть стати повноправними членами Міжнародної лідерської спільноти, їх думка буде враховуватися в прийнятті рішень, у них з’явиться безліч можливостей. І найголовніше – вони зможуть по-справжньому розкрити і реалізувати свій творчий та лідерський потенціал. Кількість вакантних місць обмежена! Цю команду запрошують приїхати в штаб, який знаходиться в секретному місці, і взяти участь в самих цікавих майстер-класах у найуспішніших людей в світі. Перше завдання: придумати назву своїм командам і емблему, що символізує групу (5 хв.) Презентація: 4 хв.

Друге завдання: придумати девіз, слоган, який представляє кожного учасника і команду. Його потрібно буде прокричати всім разом. Презентація: 3 хв.

Третє завдання: перевірка креативних здібностей. Кожній групі ведучий називає свій казковий предмет:

– Скатертина-самобранка,

– Квітку-семибарвицю,

– Меч-кладенець,

– Чарівне дзеркало.

Треба придумати якомога більше оригінальних – як чарівних, так і не чарівних – способів використання цих предметів. Враховуватися буде і якість, і кількість, потрібно буде пояснити, чому його можна так використовувати (7 хв.). Презентація: 5-7 хв.

Представник від кожної групи по черзі зачитує список нових способів, називає їх кількість. Учасники можуть задавати питання, якщо не розуміють, як пропонується використовувати предмет. Потім ведучий підводить підсумок.

Четверте завдання. Ведучий. Зараз Міжнародне лідерське співтовариство змогло оцінити вашу креативність. І членам журі хотілося б дізнатися більше про вас, про те, які ви, – їм хочеться відібрати найцікавішу лідерську команду. Вам потрібно «показати» відеоролик про себе. У вас є 15 хвилин на підготовку. Презентація: 10 хв.

Ведучий. Зараз відбувалася пряма трансляція – благо сучасні технології та супутникові системи дають такі можливості. Поки Лідерське спільнота не може дати відповідь, хто ж пройде у фінал. Сподобалися представники всіх команд, і їм важко вибрати когось. Вони підготували наступне завдання. Ведучий роздає кожній групі: одне яйце, два пластикових стаканчика, одні ножиці, десять соломинок, скотч.

П’яте завдання. Ведучий. Ваше завдання, використовуючи дані підручні матеріали, зробити так, щоб яйце, впавши і стукнувшись об підлогу, не розбилося. Кидати яйце потрібно з висоти людського зросту. Презентація: 5 хв.

Представник від кожної групи витягає руку і кидає яйце (конструкцію, яку вони спорудили для його захисту, разом з яйцем) на підлогу. Якщо яйце не розбилося – бурхливі оплески. Потім ведучий підводить підсумки: скільки яєць залишилося цілими і скільки розбилося. Примітка. зробити з підручних матеріалів таку конструкцію, яка захистить яйце, абсолютно реально. Способи існують різні. Підказувати групам не варто, вони самі в змозі знайти рішення.

Шосте завдання. Кожній групі роздається приблизно однакову кількість газетного паперу: 40-50 аркушів формату А4. Ведучий. Ваше завдання – побудувати міст через стілець так, щоб він був стійким і не спирався на стілець. Перший варіант: без ножиць і скотча. Другий варіант: можна використовувати ножиці і скотч. Презентація: 3 хв.

Кожна група показує свій міст. Ведучий перевіряє, наскільки міцно він стоїть, чи достатня його висота.

Сьоме завдання. Ведучий. Міжнародне лідерське співтовариство спостерігало за всіма командами, за тим, як вони творчо виявляли себе в різних завданнях. І вирішило, що в перший раз воно не може зробити вибір і не хоче пропустити жодного успішного лідера. У зв’язку з цим воно вирішило збільшити число місць в співтоваристві і запрошує всі команди вступити в їхні ряди – приїхати в штаб і брати участь у майстер-класах. Дістатися туди можна тільки на авто, яке повинні створити учасники групи. Тепер вам потрібно об’єднатися і всім разом (це обов’язкова умова) створити із себе машину, а потім уявити, як вона функціонує (тобто показати її складові частини). Презентація: 2 хв.

Потім, коли машина з учасників побудована, один представник розповідає, що є в цій машині і як вона функціонує.

III. Завершення

Ведучий. А тепер на такій чудовій машині такої класної командою ви можете їхати в саме творче і цікаве місце в світі!

Обговорення

– Що найбільше сподобалося, запам’яталося?

– Які завдання виявилися найважчими? Найбільш легкими? Найцікавішими?

– Який досвід ви придбали?

Додаток Інструментарій успішного лідера (І. Вагін, А. Глущай)

Відкритість

Рішучість

Жорсткість

Енергійність

Цілеспрямованість

Орієнтованість на результат

Ентузіазм

Натхнення

Свобода від забобонів

Сміливість

Впевненість

Витримка

Незалежність

Спокій

Критична налаштованість

Здоровий глузд

Гнучкість

Простота

Непередбачуваність

Допитливість

Холоднокровність

Інтуїтивність

Бійцівські якості

Позитивне мислення

Бачення перспективи

«Особливі знання»

Здатність до ризику

Ораторське мистецтво

Дар переконання

Щирість

Наполегливість

Ініціативність

Доброзичливість

Уміння схоплювати суть

Навички спілкування

Фантазія

Відповідальність

Здатність виявляти кращі якості в інших людей

Розуміння взаємозв’язків

Уміння вселяти довіру

Досвідченість

Адекватне оточення

Контраст з попереднім лідером

Залишити відповідь