Як заспокоїтись під час стресу
Давайте спочатку разом спробуємо краще розібратися, що таке стрес, як виникає цей психічний стан, які має фази.
Термін „стрес” перекладається як „потрясіння, труднощі, тиск”. Це реакція на екстремальні впливи, стан поведінкового та духовного розладу, пов′язаний із нездатністю людини цілеспрямовано та розумно діяти в реальній життєвій ситуації.
Екстремальним впливом можуть бути небезпечні (несподівані) ситуації, напружена життєдіяльність, необхідність швидко зробити вибір чи прийняти рішення. Події, що викликають стрес, називаються стресорами, вони бувають як фізичні (наприклад, небезпека), так і психічні (прийняття відповідального рішення).
Вплив стресу часто має негативний характер, дезорганізує людину, викликає в неї розгубленість, неочікуваність вчинків, але бувають випадки і позитивного впливу стресу, коли активізується увага, пам′ять, мислення, підвищується мотивація вибору. Узагалі стрес може сприяти адаптації до чогось (наприклад, до нових умов навчання або роботи), тренує самозахист і самозбереження.
Стрес має три фази:
тривога (мобілізація), коли організм перерозподі ляє резерви;
стабілізація, коли поведінка людини зовні здається звичайною, нормальною;
виснаження, коли фізичний стан погіршується аж до хвороб.
Ви запитуєте, як можна заспокоїтися під час стресу, як вийти зі складних ситуацій без ускладнень для себе?
Спробуйте напруження, яке відчуваєте, перенести
на заняття цікавими, новими справами або спортивними заняттями. Переключення або перенесення уваги, коли навіть цього і не хочеться робити, корисне.
2. Цей же прийом добре спрацьовує, коли замість переживання власних ситуацій, які здаються нездоланними зараз, зайнятися проблемами інших людей.
Використайте метод „перевернутого бінокля” –
знизьте значущість ситуації. Недарма є прислів′я: „Переночуйте з проблемами , і зранку вони здадуться вам дріб′язком”.
Не приймайте необміркованих рішень, спробуйте
розслабитись, заспокоїтись, адже тільки тоді ви побачите декілька варіантів виходу із ситуації й обрати той, який буде найкращим і найрозумнішим.
Уявіть, що ця ситуація сталася з вашим другом,
адже проблемам інших дати раду легше, ніж своїм.
Намагайтеся виговоритись, переказати комусь
свою проблему – зможете отримати пораду, підтримку або допомогу від авторитетних осіб – батьків, педагогів, друзів, психолога.
Пам′ятайте: ситуація, яка для вас є стресовою, вже багато разів відбувалася з іншими людьми, які радо поділяться своїм досвідом.