Сторінка учня

Трудова угода (контракт) із закордонним роботодавцем

Трудова угода (контракт) – це договір між Вами та роботодавцем, де прописуються права та обов’язки Ваші та Вашого роботодавця. Лише на підставі підписаного трудового договору Ви можете пред’являти свої вимоги чи претензії роботодавцю, а роботодавець Вам.

Перед тим як підписувати контракт, обов’язково ознайомтесь із правами працівників та мігрантів у відповідній країні призначення. У більшості країн встановлені стандарти мінімального рівня оплати праці, максимальної тривалості робочого дня та компенсацій у випадку нещасних випадків на виробництві.

ПАМ’ЯТАЙТЕ, що трудова угода складається між ВАМИ та РОБОТОДАВЦЕМ, а не між Вами та посередником!

Ви повинні отримати свій примірник трудової угоди зі всіма підписами. Зберігайте примірник протягом усього періоду Вашої роботи. Не вірте, якщо хтось обіцяє Вам можливість виїхати й шукати роботодавця вже за кордоном або вже за кордоном підписати трудову угоду. Найчастіше це означає, що Ви працюватимете нелегально або опинитеся в рабстві.

Що має бути в трудовій угоді?

Повний перелік завдань, які виконуватиме працівник, місце виконання роботи й тривалість угоди.

Тривалість робочого дня, вихідні й святкові дні.

Заробітна плата, а також усі відрахування й надбавки.

Порядок виплати заробітної плати.

Внески та виплати до фонду (фондів) соціального страхування.

Виплати в разі втрати працездатності, медичне та стоматологічне страхування.

Підстави, на яких угоду може бути скасовано кожною зі сторін.

Порядок вирішення спорів.

Проїзд до країни призначення й повернення на батьківщину, включно із зобов’язаннями в разі примусового повернення. Не грошові види компенсацій (наприклад, харчування й проживання, яке забезпечує роботодавець).

Трудова угода НЕ ПОВИННА мати фраз на кшталт «здійснювати інші види робіт на вимогу роботодавця», «працювати понаднормово на вимогу роботодавця», «тимчасово здійснювати роботу для іншого роботодавця» тощо.

Роботодавець не має права вимагати від Васвиконувати обов’язки, які непередбачені Вашою угодою, або змушувати Вас працювати на іншого роботодавця.

Пам’ятайте, що всі можливі вирахування з Вашої зарплати також повинні бути записані у Вашій угоді (наприклад, у випадках, коли із зарплати вираховується гонорар для посередника або вартість переїзду до країни призначення).

Угода повинна бути написана зрозумілою для Вас мовою!

Ніколи не ставте свій підпис, якщо Ви не розумієте значення хочаб декількох слів у контракті.

Не підписуйте угоду, у якій є пропущені слова (рядки), які хтось може заповнити після того, як Ви підпишете. Уважно прочитайте угоду кілька разів перед тим, як її підписувати. Ваш роботодавець або посередник не повинен примушувати Вас підписати угоду якомога швидше. У Вас має бути достатньо часу, аби ознайомитись з угодою й обміркувати своє рішення.

Ви маєте право взяти  примірник контракту та звернутися за юридичною  консультацією. Якщо Вам відмовляють у такій можливості, це вже є порушенням Ваших прав.

Дозвіл на роботу (який зазвичай видається органом працевлаштування країни, де Ви будете працювати) або дозвіл на перебування (зазвичай видається органами внутрішніх справ або посольством).

ПАМ’ЯТАЙТЕ, що трудове законодавство іншої країни передбачає спеціальний порядок працевлаштування іноземних громадян.

Для працевлаштування іноземних громадян роботодавцю необхідно отримати спеціальний дозвіл, за яким він звертається до відповідного органу працевлаштування в країні.

В Україні, наприклад, такі дозволи видають державні Центри зайнятості. Цей дозвіл на роботу, як правило, є серед переліку документів для отримання робочої візи. Найчастіше ЛИШЕ дозвіл на роботу дає можливість роботодавцю запропонувати Вам легальне працевлаштування.

Якщо роботодавець пропонує Вам приїздити без такого офіційного дозволу, то перед тим, як їхати за кордон, уважно перевірте, чи відповідають такі дії чинному законодавству країни працевлаштування ДО ВИЇЗДУ за кордон. Якщо «ні», то Ваша робота буде незаконною і Ви не матимете захисту від зловживань з боку роботодавця. У випадку, якщо правоохоронні органи викривають нелегального мігранта-працівника, відповідна особа може бути депортована та позбавлена права в’їзду до країни у майбутньому.

Пам’ятайте, що нелегальне працевлаштування робить вас беззахисним перед зловживаннямиз боку роботодавців і примушує постійно побоюватись, що вас заарештує поліція.

До кого Ви можете звернутися по допомогу в скрутній ситуації?

Якщо Ви потрапляєте в скрутну ситуацію за кордоном, Ви завжди можете звернутися за допомогою до різноманітних організацій: Посольство/консульські установи України за кордоном; Державні та неурядові організації; Організації української діаспори; Інші громадські організації (наприклад, релігійні).

За матеріалами ГО “Волинські перспективи”

коментарі 2

Залишити відповідь