Рекомендації для тих, хто переживає втрату
Прийміть своє горе
Прийміть із готовністю тілесні й емоційні наслідки смерті коханої людини. Скорбота є ціною, яку ми платимо за любов. На прийняття втрати може піти багато часу, дайте собі час пережити горе. Будьте готові до рецидивів, періоди поліпшення стану можуть знову змінюватися важкими переживаннями.
Виявіть незавершені справи і спробуйте завершити їх
Якщо ці справи були пов’язані з померлою людиною, завершіть їх у пам’ять про неї. Спілкуйтеся з нею подумки, просіть поради, напишіть листа, у якому ви змогли б виразити свої почуття.
Допомагайте іншим
Спрямовуючи зусилля на допомогу іншим людям, ви вчитеся краще ставитися до них повертаючись обличчям до реальності, стаєте більш незалежними і, живучи в теперішньому, відходите від минулого. Допомога іншим людям полегшує біль втрати.
Поділіться болем втрати з друзями
Ставши на шлях мовчання, ви відмовляєте друзям у можливості вислухати вас і розділити ваші почуття і прирікаєте себе на ще більшу ізоляцію і самотність. Навіть тоді, коди не хочеться геть нічого, дозвольте собі бути поруч із іншими.
Приймайте допомогу і підтримку, коли вони пропонуються, не соромтесь самі просити допомоги.
Ваші близькі часто самі бояться турбувати вас нагадуванням про те, що трапилося, тому не йдуть на контакт. Ідіть на контакт самі. Адже близькі люди хочуть допомогти та підтримати, дозвольте їм це зробити, бо для них це є важливо.
Піклуйтеся про себе і своє здоров’я
Ваше тіло потребує додаткової енергії для того, щоб пережити втрату. За можливості добре харчуйтеся, частіше відпочивайте, тому що ваше тіло після виснажливого переживання горя потребує підкріплення. Депресія може зменшитися у разі відповідної рухливості й фізичної активності.
Намагайтеся зберегти свій життєвий стиль і звички
Це допоможе вам зберегти своє коріння і почуття безпеки. Робіть сьогодні те, що необхідно, але відкладіть кардинально важливі рішення протягом першого року. Почніть із малого – займіться повсякденними домашніми справами. Це допоможе відновити почуття впевненості, однак утримайтеся від негайних та серйозних рішень.
Прийміть рішення жити далі повноцінним життям
Життя – це найцінніше, що є в людини. Сьогодні ви переживаєте важкий період, але життя дає людині не тільки страждання, але і радість, і любов, і відродження. Відновлення після втрати не настає протягом швидкого часу. Тримайтеся за надію і продовжуйте намагатися адаптуватися до нових умов. Дозволяйте собі паузи, відвідуйте друзів, ходіть на громадські заходи, робіть собі свята.
Відкрито висловлюйте свої почуття
Не приховуйте відчаю. Плачте, якщо хочеться; смійтеся, якщо можете. Не ігноруйте своїх емоційних потреб. Дозвольте собі прожити емоційні стани.