Сторінка учня

Причини номофобії

Номофобія (англ. Nomophobia) – почуття страху і занепокоєння у людини через відсутність її пристрою мобільного зв’язку. Психологи виділяють основні 4 причини номофобії.

Страх безпорадності й ізольованості від зовнішнього світу

Ледь телефонні будки відійшли в минуле, телефони стали не просто нашими незмінними супутниками – вони повністю підпорядкували нас. І якщо раніше відсутність зв’язку зі світом була цілком природним явищем, сьогодні це призводить до паніки – немає змоги викликати допомогу, відсутній зв’язок із близькими й друзями, не знаємо навіть годин і календаря. Що вже говорити про Інтернет у смартфонах, електронні книжки, ігри тощо.

Реклама

Дорослі люди ще здатні протистояти потоку за­йвої інформації, а ось несформована психіка дітей не дає їм змоги здійсню­вати розподіл непотрібного та потрібного. До того ж, чим більше ненав’язлива реклама (фільми, мультфільми, зірки спорту й шоу-бізнесу тощо), тим міцніше в голові дитини зміцню­ється думка, що життя без телефону – неможливе, що «шкіра та кістки» – еталон краси, що курити – це круто, а пляшечка віскі має завжди стояти в домашньому барі. А тата і мами впливають за допомогою численних акцій, казкових знижок, «багатофункціональності», моди.

Страх самотності

Само­достатність як явище посту­пово відходить у небуття. І сучасне покоління помилково приймає за са­модостатність здатність тривалий час перебувати на самоті, але з мобільним телефо­ном, планшетом чи ноутбуком. Здавалося б, що складного провести день у реальному житті, залишивши вдома всі засоби зв’язку? У такі пері­оди настає відчуття власної непотрібності, а за нею спустошеності й панічного страху са­мотності. Ніби тебе викинуло на безлюд­ний острів, твій крик розносить вітер, і єдиний, хто тебе чує, це ти сам.

Ілюзія соціальності та безкарності

У реальному житті людина практично немає дру­зів, спілкується з будь-ким украй рідко, со­ром’язлива, небагатослівна, можливо, має чи­мало комплексів. Телефон – одна з можливо­стей почуватися затребуваним, ігноруючи будь-які бар’єри, наявні в реальному житті. Форуми, соцмережі тощо. В Інтернеті можна бути ким завгодно, можна знехтувати правилами пристойності, не стримувати власних емоцій, не відчувати про­вини. За допомогою лише смс заводять ро­мани, розривають взаємини, переступають ті межі, через які в справжньому житті переступити не вистачило б сміливості.

Залишити відповідь