“Мене ображають”
Виховна година
Мета: 1) вчити використовувати в спілкуванні з іншими людьми тактику співробітництва, знаходити конструктивні способи вирішення проблемних ситуацій;
формувати почуття єдності з колективом, спонукати учнів до роботи над собою;
2) розвивати рефлексію та емпатію;
3) виховувати толерантність, повагу до товаришів, почуття відповідальності за свої слова і вчинки.
Методи: направлена бесіда, групова дискусія, екскурсія.
Оформлення: столи розставлені квадратом і утворюють вільний простір всередині, гілочки дерев, виставка малюнків на тему: “Образа”.
Перебіг виховної години:
Вступне слово вчителя.
Освіту здобувають читаючи книги. Набагато важливішу освіту – науку життя -здобувають, читаючи людину. Ви ще лише на початку дороги життя. Хай сьогодні наша розмова допоможе вам глибше пізнати самих себе і людей, які вас оточують.
За східною легендою, одного разу боги вирішили створити Всесвіт. Створили зірки, сонце, моря, гори, квіти, хмари, людину і Істину. Однак, постало питання: куди заховати її, щоб людина не змогла її відшукати.
“Давайте сховаємо її на найвищій гірській вершині”,- сказав один.
“Давайте сховаємо її на далекій зірці”,- запропонував другий.
“Давайте покладемо її на дно найглибшої безодні”.
“Давайте заховаємо її на зворотньому боці Місяця”.
Наймудріший Бог сказав: “Ні. Ми заховаємо Істину в серці людини, тоді вона шукатиме її у всьому Всесвіті, не знаючи, що носить її постійно в собі”. Отож, шукати істину слід в собі. Сьогодні ми теж спробуємо розібратися в собі і знайти вірний вихід із ситуації в той момент, коли раптом пролунає: “Мене ображають”.
Відомо, що для багатьох підлітків немає більшої радості, як подражнити когось, насміхатися або обзивати. Причому, знайти привід для цього завжди не складно – особливості зовнішності, мови, рухів, постави, одяг, наявність окулярів і т. д. і т. п.
Дискусія:
1. Як на Вашу думку, які почуття виникають у людини, яка ображає?
2. Що відчуває людина, яку образили?
Для того, щоб отримати повну відповідь на поставлене запитання завітаємо до цікавого закладу – “Музею образ”.
Ознайомлення з експонатами музею.
3. Як протистояти тиску і залишатися самим собою? Що потрібно робити, щоб ”мучителі” залишили тебе в спокої?
Будь впевненим в тому, що кожна людина унікальна, кожне життя безцінне. І ти також унікальний. Ніколи не дозволяй зламати себе.
Для того, щоб менше стикатись з такими неприємностями, треба знати і уникати тих місць, де тебе може підстерігати небезпека. Це коридори, роздягальні, сходи, туалет (особливо улюблене місце для з’ясування стосунків, бійок і знущань). Можна вибрати час, коли “відвідати” те, чи інше місце, коли там не буде натовпу.
Слід намагатись вибирати коло товаришів, які не практикують такий стиль спілкування, не ображають, не насміхаються, можуть підтримати тебе. Не треба боятися поділитися своїми проблемами з батьками. Ніхто не буде вважати тебе боягузом чи “маминим синком”. Адже іноді справді буває, що втручання батьків -єдиний спосіб припинити знущання.
Коли людина сама собою незадоволена, не поважає себе, тоді їй здається, що можна вирости в своїх очах через приниження іншого. Саме це частіше стоїть за показною “сміливістю” тих, хто ображає.
Не забувай, що все робиться для того, щоб ти втратив внутрішню рівновагу, страждав, плакав, нервував.
Адже гой, хто ображає, чекає саме цього – подивитись, як ти страждаєш. Твої випади у відповідь, злість чи крики, сльози в очах тільки посилять бажання продовжувати в тому ж стилі. Не давай їм задоволення побачити, що вони тебе “дістали”. То, може, не треба робити те, що він так добивається?
Часто найкращим способом примусити когось залишити тебе в спокої— просто не звертати на нього увагу. Невже ти такий чутливий до його думки про тебе? Наскільки все те, що ти чуєш в свою адресу, об’єктивне? Ти сам знаєш, який ти є — гідний поваги і нормального поводження з собою. Можна поставитись з гумором. Спробуй відповісти добром на зло.
Отже, бажання насміхатися над кимось виникає частіше у невпевнених у собі, заздрісних людей, які не дуже високо себе цінують. Чи варто тобі втрачати душевну рівновагу і самоповагу тільки через те, що цього немає у якогось хлопця чи дівчини?
У кожного на парті є невеличка гілочка дерева. Кожну із них легко переламати. А якщо я зберу їх і спробую переламати, то мені це не вдається. Ось так і у житті. Кожного з вас легко скривдити, образити, а якщо ви будете разом, в гурті, то ніякі вороги вас не здолають, і всі негаразди ви легко подолаєте. Ми з вами зберемо наші гілочки у пучечок і перев’яжемо стрічкою. Цей пучечок стане символом нашої єдності.
Вибирай собі хороших друзів. Хто з мудрим спілкується – мудрішає сам. Разом зі своїми друзями- ви сила, яка може вистояти і перебороти труднощі.