Безпечне працевлаштування в іншій країні
Виїзд за кордон може залишити надзвичайні враження та відкрити нові обрії. Водночас, вкрай важливо дотримуватися правил безпечної подорожі та працевлаштування в іншій країні. Нехтування цими правилами може завдати Вам неабиякої шкоди: обмеження права подальшоговиїзду та роботи за кордоном, обмеження свободи, втрати здоров’я чи навіть життя. Краще дізнатися більше заздалегідь, щоб не опинитися в скрутній ситуації за кордоном.
Якщо Ви плануєте їхати на роботу за кордон, Вам необхідно отримати достовірну та повну інформацію про майбутню роботу та умови життя за кордоном.
- Оцініть усі переваги та недоліки роботи за кордоном
Не довіряйте яскравим картинам, які перед Вами змальовуватимуть фірма-посередник чи Ваші знайомі, а реалістично оцініть перспективи Вашої роботи за кордоном. Подумайте, скільки Ви готові витратити на підготовку до виїзду на роботу за кордон: витрати на оформлення документів для поїздки, оплата за візи та консульські збори, оплата посередникам за пошук роботодавця та допомогу в оформленні документів, витрати на проїзд, проживання, придбання медичної страховки тощо. Оцініть, чи не перевищать витрати на поїздку Ваших потенційних заробітків за кордоном.
- Переконайтесь, що запропонована Вам робота є легальною
В Україні та в світі діють деякі злочинні групи, які продають людей в рабство під прикриттям обіцянок законного працевлаштування. Так, найчастіше пропонують високу зарплатню, оформлення візи, сплату транспортних витрат, забезпечення житлом та харчуванням за рахунок роботодавця.
НЕ ВІРТЕ всьому, що Ви читаєте в оголошеннях компаній, які пропонують працевлаштування за кордоном. У багатьох випадках пропозиції працевлаштування можуть бути пов’язані з шахрайством або з небезпекою.
НЕ ВІРТЕ, якщо Вам обіцяють швидке й безпроблемне працевлаштування за кордоном. Будьте готові до того, що процес легального працевлаштування може зайняти у Вас багато часу та зусиль. Адже для того, щоб легально працювати за кордоном, Вам треба дотриматися всіх визначених законом процедур. Так, наприклад, отримання самого лише дозволу на роботу може зайняти у Вас від 3 місяців до року або й більше.
ПЕРШ ЗА ВСЕ, зберіть інформацію про агентство, що пропонує Вам роботу, перед тим, як скористатися його послугами та дізнайтесь, чи має посередник ліцензію Міністерства соціальної політики України на впровадження діяльності з посередництва в працевлаштуванні на роботу за кордоном. Для цього зателефонуйте до Міністерства соціальної політики України (044) 289 50 97, понеділок – четвер з 17:00 до 18:00, п’ятниця з 17:00 до 17:45. Обов’язково уточніть, на які країни розповсюджується отримана посередником ліцензія.
ЗНАЙТЕ, що згідно із законодавством України (п. 7.1.5 спільного Наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики й підприємництва від 19.12.2001 р. № 155/534) Ви маєте право не платити посереднику до моменту ПОВНОГО отримання послуг (тобто, підписання трудового договору з іноземним роботодавцем). Укладіть договір із посередником про надання послуг із пошуку роботи за кордоном. Уважно прочитайте договір із посередником про надання послуг. Ви маєте повністю розуміти, які послуги посередник зобов’язується Вам надати, та що буде у випадку, якщо посередник не надасть послуг, передбачених у договорі.
НЕ ВИЇЗДІТЬ з країни доки не отримаєте повної інформації про місце, де Ви будете працювати та про безпечне і надійне місце проживання. Залиште всю контактну інформацію щонайменше трьом рідним та близьким людям!
- Ви усвідомлюєте ризики Вашої нелегальної роботи за кордоном?
Нелегальна робота — це, насамперед, робота: без відповідного дозволу на роботу; без відповідної візи; без трудового контракту.
Нелегальне працевлаштування може здатись, на перший погляд, простішим, адже Вам не треба проходити через складні бюрократичні процедури. Багато людей стають жертвами торгівлі людьми або потрапляють у трудову експлуатацію, бо не усвідомлюють ризиків нелегальної праці або ж нехтують ними, сподіваючись, що саме з ними нічого не трапиться.
Ви повинні усвідомити, що працюючи нелегально, Ви порушуєте закон. Нелегального працівника можуть переслідувати за законом, депортувати та позбавити права в’їзду до країни в майбутньому (у випадку, якщо депортують із країни Шенгенської угоди, позбавити права в’їзду до всіх країн Шенгенської угоди).
Працюючи нелегально, Ви постійно побоюватиметесь, що Вас заарештує міліція.
Крім того, нелегальні працівники беззахисні перед зловживаннями з боку роботодавців та стають повністю від них залежними. Нелегальних робітників часто примушують працювати в жахливих умовах і на шкідливому виробництві, жити в бараках, обмежують їхню свободу пересування й нерідко вони страждають від насильства.
Працюючи нелегально, Ви не зможете належним чином захистити свої права: право на гідні умови роботи та проживання, право на відпочинок, вихідні, право на виплати в разі втрати працездатності. Крім того, Ваша зарплатня буде набагато меншою, ніж якби Ви працювали легально.
ЗНАЙТЕ: нелегальна праця – це ризик стати жертвою трудової експлуатації або торгівлі людьми.
Пам’ятайте: навіть якщо Ви перебуваєте в країні нелегально, Ви все одно маєте право звернутися до консульських установ України за кордоном та інших державних та громадських організацій по допомогу.
Пам’ятайте, що для легальної роботи за кордоном Ви повинні мати:
- Дійсний закордонний паспорт
- Відповідну візу (найчастіше робочу візу).
Зазвичай тим, хто їде за кордон із метою працевлаштування, потрібна РОБОЧА віза. Серед документів на отримання робочої візи, як правило, є підписаний контракт із роботодавцем та дозвіл на роботу (оформлений відповідним органом працевлаштування в країні, де Ви збираєтесь працювати).
ЗНАЙТЕ, ЩО: як правило, НЕМОЖЛИВО виїхати за кордон за туристичною чи гостьовою візою і вже за кордоном обміняти її на робочу. Не вірте тим, хто Вам таке обіцяє;
повна зайнятість за гостьовою, діловою (бізнес), спортивною, студентською або іншою не робочою візою є НЕЛЕГАЛЬНОЮ;
оформити робочу візу через посередників НЕМОЖЛИВО.
Ви повинні ОСОБИСТО звернутися до консульського відділу, надати всі необхідні документи та пройти співбесіду, якщо це вимагається. У деяких випадках через посередника можна оформити тимчасову робочу візу (на сезонні роботи). Але перш ніж погоджуватися на подібну пропозицію посередника, ОБОВ’ЯЗКОВО уточніть у відповідному посольстві, чи це справді можливо!
За матеріалами ГО “Волинські перспективи”