Кібербулінг: дії потерпілого щодо видалення інформації в комп’ютерній мережі
З метою захисту від кібербулінгу потерпілий може вчиняти наступні дії:
- На початковому етапі прояву кібербулінгу, якщо це можливо, емоційно не реагувати, оскільки “емоції породжуються емоції”.
- Фіксувати всі дії кривдника (наприклад, робити фото або скріншоти неправдивої інформації про себе; інформації, що містить персональні дані; інформації, що принижує честь та гідність (далі – інформація).
- Звернутися за порадою щодо дій кривдника до батьків, вчителів, довіреної особи або зателефонувати на національну дитячу “гарячу” лінію (у будні: з 12.00 по 16.00 за номером 0 800 500 225(безкоштовно зі стаціонарних та мобільних) та 116 111 (безкоштовно з мобільних).
- Звернутися із заявою або повідомленням про вчинення кібербулінгу до керівника навчального закладу, якщо кібербулінг вчиняється щодо потерпілого в навчальному закладі і кривдником є учень (студент) або член педагогічного колективу.
- Якщо кібербулінг відбувається в соціальній мережі (наприклад, Facebook, Telegram, Вконтакте, Twitter, Youtube тощо), потерпілий має можливість звернутися зі скаргою до адміністраторасторінки або групи, що створена у відповідній соціальній мережі, з метою видалення інформації про нього. У випадку відмови адміністратора виконати відповідні дії, потерпілий може звернутися безпосередньо до служби підтримки соціальної мережі (наприклад, у соціальній мережі Facebook міститься вкладка “Довідка та підтримка”) або натиснути кнопку “Поскаржитися”.
- У випадку виявлення в мережі Інтернет, на вебсайті інформації, потерпілий має право вимагати видалення такої інформації із вебсайту, а також, з результатів видачі за відповідними запитами з пошукових систем, котрі скеровують на вказані вище сайти. З цією метою варто звернутися до власника вебсайту(дізнатися дані щодо адміністраторів або власників вебсайтів допоможе сервіс Whois).
- Якщо в досудовому порядку з’ясувати питання не вдалося, потерпілий має право, керуючись статтями 277 та 278 Цивільного кодексу України, звернутися безпосередньо до судудля захисту або поновлення своїх порушених прав.
- Звернутися до органів Національної поліціїіз заявою про вчинення адміністративного правопорушення відповідно до статті 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Джерело: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/