Стать і гендер
У сучасному світі для означення статі людини використовують два слова: стать (англ. sex) і гендер (англ. gender).
Стать є першою ознакою, з якою людина входить у світ. Відповідаючи на запитання: «Хто ти?», люди найперше вказують свою статеву належність, а вже потім іншу інформацію.
Життя в статі визначає чимало особистісних характеристик, найголовніша серед яких – відчуття подібності до інших людей тієї самої статі. Під словом «стать» мають на увазі набір сексуально-біологічних характеристик (генетичних, анатомічних, фізіологічних). Стать належить людині від народження.
Стать визначає, чи є хтось чоловіком або жінкою згідно з біологічними ознаками. Стать визначається будовою генів, статевих органів, а також певними особливостями рис обличчя, статури, тембру голосу. Ознаки статі незмінні.
Дискримінація – будь-яке розходження, виняток або перевага, що заперечує або зменшує рівне здійснення прав.
Використовуючи поняття тендер, можна зрозуміти відмінності в ролях, поведінці, ментальних характеристиках чоловіка та жінки, а також узагальнити в буденній свідомості визначення понять «чоловік» і «жінка», що є в суспільстві.
Гендер розуміють як організовану модель соціальних відносин між жінками й чоловіками, що характеризує не тільки їхнє спілкування в сім’ї, а й визначає їхні соціальні відносини в основних державних інститутах.
Гендер досить об’єктивно відображає культурний розвиток суспільства, а сім’я та суспільство завдяки соціалізації перетворюють індивіда як біологічну істоту на істоту суспільну.
Гендер (статева роль) визначає, чи є хтось мужнім або жіночним у своїй поведінці, одязі, професії. Те, як слід поводитися чоловікам і жінкам, у що вдягатися і чим займатися, визначає суспільство, панівна релігія, звичаї і традиції. Гендерні ролі можуть змінюватися.
Так, у Стародавньому Єгипті жінки займалися сімейним бізнесом, а чоловіки – хатнім господарством. Під впливом мусульманської релігії гендерні ролі змінилися – жінки стали безправними домогосподарками. У сучасному Єгипті жінки ведуть боротьбу за свої права, і гендерні ролі знову поступово змінюються.
Нині дискримінація жінок, які становлять 53% населення України, на явна в економічній, політичній, культурній сферах й особливо в повсякденному житті. Чинні статті Конституції, законодавчі акти, численні нормативні документи, на жаль, мають лише декларативний зміст і не підкріплені механізмами реалізації, фінансовими й організаційними ресурсами держави та органів місцевого самоврядування.
Так, гендер – це набір соціальних ролей. Це – костюм, маска, в яких чоловік і жінка виконують свої соціальні ролі.
Стать і гендер є гранями, аспектами людської особистості, а не абсолютно самостійними речами. Через це вони взаємопов’язані та взаємодоповнювані.