Сім звичок успішних людей
Про те, як досягнути успішності, написано багато книг. Одна з них стала справжнім бестселером. Це книжка Стівена Кові, яка так і називається «Сім звичок успішних людей». Звичка – це психологічний термін. Вона потребує регулярного повторення протягом певного періоду, мінімум 21 день.
Розглянемо ці звички.
Звичка 1. Будь проактивним
Люди мають змогу приймати рішення й відповідати за їхні наслідки.
Реактивні люди – це люди, які стають заручниками обставин. їхніми діями керують зовнішні обставини.
Проактивні люди – це люди, які переважно самі обирають свою реакцію на зовнішній вплив. Вони дивляться на світ крізь призму оптимізму та позитиву, надихають та окриляють.
Характеристика проактивних людей:
- Активність та ініціативність
- Зміна обставин відповідно до своїх цілей або вибір обставин, що сприяють досягненню мети
- Усвідомлення відповідальності за наслідки прийнятих рішень
Вислови проактивних людей:
- Як я можу дізнатись про це більше?
- Де я можу отримати потрібну інформацію?
- Я знаю, як змінити свою позицію; щоб отримати підтримку!
- Я шукатиму зв’язки та гроші!
Звичка 2. Бачення кінцевої мети
Щоб досягнути бажаного, потрібно спочатку зрозуміти, куди саме веде ваш шлях. Розуміння своєї справжньої мети може розгубитися в повсякденних справах. А це призведе до марнування сил та часу на другорядні речі. Тому варто пам’ятати про те, чого саме ви прагнете.
Звичка 3. Передусім головне
Якщо ти вирушиш до мети і почнеш дорогою зупинятися,
щоб жбурнути камінням у кожного собаку,
який на тебе загавкає, то ніколи не досягнеш мети.
Федір Достоєвський
Зрозумівши, що саме є справжньою метою, визначте найважливіші дії, потрібні для її досягнення. Адже зазвичай ми приділяємо багато часу терміновим справам, а важливі відсуваємо на задній план. Слід приділяти більше часу стратегічно важливим справам для досягнення кращих результатів. Допоможе в цьому матриця тайм-менеджменту.
Матриця тайм-менеджменту
Заходи | Термінові | Нетермінові |
Важливі
|
Актуальні проблеми. Справи, у яких є терміни | Підготовка, планування, запобігання, побудова відносин |
Неважливі | Вимушені перерви, незначні проблеми, що відволікають | Рутинна робота, неважливі телефонні розмови, електронні листи, зустрічі, інтернет, соціальні мережі |
Звичка 4. Здорові взаємини
Усі тривалі успіхи людей багато в чому залежать від їхніх взаємин з іншими людьми. Але в гонитві за бажаним дехто може діяти у власних інтересах і не помічати потреб інших людей. Тому існує правило успішної взаємодії – завжди шукати рішення, від яких виграють обидві сторони.
Не вірте, що перемогти можливо лише за рахунок чужої поразки. Дбаючи про благо інших, ви закладаєте ґрунт для власного успіху.
А для того щоб успішно спілкуватися з людьми, потрібно бути хорошим слухачем. Перш ніж висловити свою думку, уважно вислухайте думку співрозмовника і намагайтесьчї краще зрозуміти. Емпатія та увага до іншої людини – основа довірливих взаємин.
Звичка 5. Досягайте синергії
Синергія – поєднання двох компонентів зі збереженням їхніх найкращих якостей.
У відносинах із людьми цей принцип має своє місце. Об’єднавшись, ми можемо досягти кращих результатів, ніж поодинці. Різні люди мають різні погляди на ситуацію, але це тільки перевага, це – можливість глянути ширше. І це не причина для суперечки чи конфлікту, а основа для творчого синтезу. Довіряйте людям і будьте відкритими для обміну думками.
Звичка 6. Самовдосконалення
Щоб досягати якомога кращих результатів, потрібно працювати не лише над цілями, а й над собою. Важливо приділяти увагу чотирьом сферам:
Фізичній – … (спорт, харчування)
Розумовій – … (книги, фільми)
Соціально-емоційній – … (емпатія, рефлексія)
Духовній – … (навчання, медитація)
Звичка 7. Енергозбереження
Важливо пам’ятати про своє енергозбереження. Що відбувається зі смартфоном чи ПК, коли одночасно завантажити багато завдань? Чому так відбувається? Що відбувається з людиною, яка робить сто справ одночасно?
Давно відстежується цікава закономірність: чим менше часу проводиш, гортаючи стрічку новин у соцмережах або ж дивишся новини по телевізору – тим активнішим себе почуваєш.
У всіх бували такі дні на роботі, коли, здавалося б, нічого особливого не робив, але вже до обіду відчуваєш, що дуже втомився!
Ще один парадокс: зараз людина фізично працює набагато менше, ніж працювали наші предки. Власне, і втомлюватися вона повинна менше. Чому це не відбувається? Чому ми так втомлюємося? Відповідь дуже проста – ми втомлюємося від інформації!!! Точніше від її впливу на нас.
Важливим є вміння перенести емоційне напруження у фізичне – аби швидше наш організм від нього позбавився (спорт, медитація, танці, масаж, гаряча ванна чи душ).