Девіантна поведінка учнівської молоді як форма соціальної дезадаптації
Девіантна поведінка (від лат. deviatio — відхилення) система дій і вчинків людей, соціальних груп, що суперечать соціальним нормам або визнаним у суспільстві шаблонам і стандартам поведінки. Суть девіантної поведінки полягає в тому, що людина не дотримується вимог соціальної норми, вибирає відмінний від вимог норми варіант поведінки в тій чи інший ситуації, що веде до порушення міри взаємодії особистості та суспільства, групи та суспільства, особистості та групи.
В основі відхилень в поведінці переважно лежить конфлікт інтересів, цінностей, розбіжність потреб, деформація засобів їх задоволення, помилки виховання, життєві невдачі та прорахунки. Істотним показником девіантної поведінки виступає відхилення в ту чи іншу сторону з різною інтенсивністю і внаслідок різноманітних причин від поведінки, яка визначається нормальною.
Нормальна або гармонічна поведінка характеризується:
- Збалансованістю психічних процесів (на рівні властивостей темпераменту, типу вищої нервової діяльності).
- Адаптивністю та самоактуалізацією (на рівні характерологічних особливостей).
- Духовністю та самоактуалізацією (на особистісному рівні).
Так як норма поведінки базується на цих трьох основних характеристиках, так і аномалії та девіації засновані на змінах, відхиленнях і порушеннях цих характеристик. Для того, щоб оцінити типи девіантної поведінки, необхідно з’ясувати, від яких саме норм суспільства вони можуть відхилятися.
Норма – це явище групової свідомості у вигляді уявлень, що розділяє група та найбільш частіших суджень членів групи про вимоги до поведінки з урахуванням їх соціальних ролей, що створюють оптимальні умови буття, з якими ці норми взаємодіють, та відображаючи, формують його.
Виділяють наступні норми:
- правові;
- моральні;
- естетичні.
Залежно від способів взаємодії з реальністю та порушенням тих чи інших норм суспільства, девіантна поведінка поділяється на кілька видів:
- делінквентна поведінка;
- адиктивна поведінка (наркоманія, алкоголізм, токсикоманія);
- проституція;
- суїцидальна поведінка.
Девіантна поведінка має складну природу, обумовлену найрізноманітнішими чинниками, що перебувають в складній взаємодії та взаємовпливі.