Психологія

17 ознак психологічної зрілості

 1. Звільнитися від зайвої потреби в схваленні незнайомих або схвалення значимих людей.
 2. Припинити оцінювати і себе, і все навколо, мати свою думку, засновану на особистому досвіді, а не на тих переконаннях, які вам вбили в голову батьки.
 3. Навчитися забезпечувати себе матеріально, мати свободу вибору роботи, місця проживання, особистого життя.
 4. Навчитися жити без почуття занепокоєння, провини перед своїми батьками, а так само перед партнером, дітьми та іншими близькими.
 5. Перестати боятися втратити, страх злиднів, самотності, страх втрати кого-небудь або чого-небудь – це ознаки незрілості.
 6. Вміти ділити відповідальність між собою і іншими у відносинах, не звалювати все на іншого і не натягувати всю провину на себе, а саме розділити.
 7. Замість афектів вчитися висловлювати прямо свої почуття у вигляді Я – повідомлень і прохань.
 8. Поважати чужі особисті кордони і вміти позначати свої особисті кордони в контакті з іншими, при цьому, не боячись нікого образити.
 9. Вміти усвідомлювати свої потреби і заявляти про них іншим людям, а так само враховувати в спілкуванні почуття і потреби інших людей.
 10. Вміти підтримувати себе самостійно, коли інші відмовилися вас підтримувати.
 11. Жити з позицією: «Я нікому нічого не винен і мені ніхто нічого не винен» і все, що Я хочу взяти у іншої людини, я здатний взяти у себе, тобто людина свої потреби, абсолютно всі здатна задовольняти самостійно.
 12. Вміти говорити щиро як «так», так і «ні» без почуття провини.
 13. Відчувати себе щасливим, як на самоті, без пари, так і в стосунках з іншими, зріла людина не боїться самотності і не боїться відносин.
 14. Сформувати адекватну самооцінку, яка не залежить від думки оточуючих.
 15. Не користуватися в спілкуванні такими прийомами, як докори, знецінення, критика, зауваження, маніпуляції, приниження, образи, порівняння себе з іншими і інших з кимось.
 16. Опрацювати свої дитячі травми до такої міри, щоб вони не впливали на ваше доросле життя.
 17. Навчитися не жити минулим і майбутнім, а бути присутніми в теперішньому моменті часу.

Залишити відповідь