Батькам,  Педагогам на замітку

Як розпізнати суїцидальну поведінку

Суїцид – це навмисне самоушкодження із трагічним фіналом, є найпоширенішою у світі причиною неприродньої смерті. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожні 40 секунд одна людина у світі позбавляє себе життя.

Виявити суїцидальну поведінку буває важко навіть фахівцеві, проте існує низка ознак, станів особи, які можуть свідчити про небезпеку. Спочатку давайте розберемося з поняттям «суїцидальна поведінка» та які вона має форми.

По-перше, це думки про самогубство, бажання і наміри вбити себе, суїцидальні мотиви, певні емоційні переживання (туга, безнадія, тривога, почуття провини).

Виділяють внутрішні і зовнішні форми суїцидальної поведінки.

Внутрішні форми:

суїцидальні думки (міркування людини про відсутність цінності і сенсу життя);
суїцидальні задуми (обирається спосіб, визначаються засоби, час вчинення самогубства);
суїцидальний намір (утворений із задумів і вольового рішення).

Зовнішні форми:

завершений суїцид (цілеспрямований вчинок самогубства);
суїцидальна спроба (цілеспрямоване оперування засобами самогубства, яке внаслідок певних обставин не завершується смертю).

Основними причинами, чому людина вирішила піти на цей крок, можуть бути: сімейно-побутові конфлікти; фінансові труднощі; конфлікти на роботі; відчуття нереалізованості та нерозуміння іншими та ін.

Людина, яка виявила бажання позбавити себе життя, – це перш за все особа, яка почувається в безвихідному становищі та хотіла б, щоб їй допомогли. І в такому разі акт суїциду може виступати як відчайдушна спроба привернути до себе увагу. Людина наче «кричить» про свою безпорадність та загнаність у кут.

Для того щоб вчасно зарадити людині та не допустити трагічного фіналу, слід бути більш пильним і сприймати всерйоз певні зміни в поведінці, а саме:

втрата інтересу до звичних видів діяльності;
незвичне зниження активності, нездатність до вольових зусиль;
агресивність, дратівливість;
будь-які раптові зміни в поведінці і настроях, особливо тих, що віддаляють від близьких людей;
схильність до необачних і безрозсудних вчинків;
надмірне споживання алкоголю чи таблеток;
підбиття підсумків, приведення справ до порядку, приготування до акту суїциду;
нехтування зовнішнім виглядом.

Якщо ви помітили когось зі свого оточення, хто висловлює думки про те, що без нього було б краще або його поведінки, звички різко змінилися – не ігноруйте ці сигнали. Навіть під час теплої бесіди ви можете допомогти людині побачити інші шляхи вирішення її проблеми. Покажіть людині, що ви поруч, що ви можете допомогти у вирішенні її ситуації. Вчасно звернена увага та проявлена турбота – запорука сталих стосунків і спосіб запобігання непоправної втрати.

Залишити відповідь