Психологія

Сутність посттравматичного стресового розладу

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це непсихотична відстрочена реакція на травматичний стрес, здатний викликати психічні порушення, практично, в будь-якої здорової людини.

Посттравматичний стресовий розлад – це один з можливих психологічних наслідків переживання травматичного стресу й за даними численних досліджень виникає він приблизно в 1/5 частини осіб, що пережили травматичні стресові ситуації (однак, за умови відсутності фізичної травми).

Коли ж мають місце такі психічні розлади, як алкоголізм, наркоманія, яскраво виражена депресія, а також різні психосоматичні порушення, необхідна допомога фахівців більш «вузького», спрямованого медичного профілю.

Посттравматичний стресовий розлад може спричинити в потерпілих, як правило, такі небажані наслідки, як інтрузія, уникнення й гіперактивність.

Інтрузія – це повторне переживання події, що супроводжується образами, думками, відчуттями. Можливі повторювані сни про пережитий «кошмар наяву», що викликає значне занепокоєння. Нерідко мають місце такі дії або відчуття, ніби травматична подія трапилася знову (включаючи відчуття відтворення пережитого, ілюзії, галюцинації тощо). Можливий сильний психологічний дистрес під впливом зовнішніх або внутрішніх подразників, які символізують або нагадують який-небудь аспект травматичної події, що найчастіше призводить до зайвої реактивності людини.

Уникнення припускає постійне уникання стимулів, пов’язаних із травмою, й загальне заціпеніння, що було відсутнє до травми, про що можуть свідчити щонайменше три симптоми:

  • спроби уникнути думок, відчуттів або розмов, пов’язаних із травмою;
  • небажаність дій, місць або людей, що нагадують про те, що сталося;
  • нездатність або небажання орієнтуватися на тривалу життєву перспективу (мається на увазі кар’єра, одруження, можливість мати дітей і т.д.)

Гіперактивність – стійкі прояви підвищеного збудження (що були відсутні раніше), про що можуть свідчити труднощі при засипанні або порушення тривалості сну, неконтрольовані вибухи гніву, занадто настороженість, посилена реакція на страхи та інше.

Залишити відповідь