Соціальна фобія
Соціальна фобія – це неконтрольований страх бути сприйнятим людьми дивним, смішним чи незручним. Наприклад, осіб із соціальними фобіями хвилює, як буде сприйнято їхню поведінку чи появу фізичних ознак тривоги (наприклад, тремору кінцівок, почервоніння чи збліднення шкіри, пітливості).
Людина, яка страждає на соціальну фобію, відчуває сильну тривогу або переживає панічні атаки в ситуаціях, які мають зв’язок з її страхами. Як правило, ці страхи пов’язані з певними ситуаціями, в яких за нею спостерігають оточуючі (наприклад, з публічними виступами, складання іспитів тощо). Також страхи можуть виникати і через необхідність побутових контактів з іншими людьми (у транспорті, магазинах). В більшості випадків, щоб запобігти виникненню тривоги, людина навмисно уникає стресових ситуацій.
Поширеність і небезпека соціальних фобій
Соціальні фобії є одними з найрозповсюдженіших психічних розладів. За даними медичної статистики, 7-12 осіб зі 100 мають соціальні фобії. Найчастіше захворювання вперше проявляється у підлітковому віці, жінок серед хворих у 1,5 рази більше, ніж чоловіків.
Соціальні фобії здатні знижувати якість життя. Люди, які страждають на них, відчувають труднощі з побудовою особистих відносин, кар’єри, вирішенням побутових проблем. За відсутності лікування соціальні фобії значно підвищують ризик розвитку депресії та інших психічних розладів. Також суттєво підвищується ймовірність появи залежностей (зловживання алкоголем чи вживання наркотиків), оскільки під дією алкоголю чи наркотичних речовин людина, яка страждає на соціальну фобію, відчуває тимчасове полегшення, забуває про свої проблеми, які заважають нормальному життю.
Причини та симптоми соціальних фобій
Виникнення соціальної фобії може бути пов’язане зі спадковістю або подією, що спричинила сильний стрес (наприклад, розлучення, смерть близької людини). Ризик її розвитку є вищим у підлітків та дорослих, які виховувалися в умовах досить жорсткого контролю за низької емоційності батьків (не відчували себе коханими дітьми, мали відповідати надвисоким вимогам).
Фактори, що підвищують ризик розвитку соціальної фобії:
- Особистісні риси (наприклад, надмірна сором’язливість, небажання змінювати усталений спосіб життя, побоювання чогось нового).
- Спосіб мислення (у тому числі, негативне сприйняття власної особистості, зовнішності чи поведінки, підвищена вимогливість до себе або помилкова впевненість у тому, що певна поведінка спричинить катастрофічні наслідки).
- Надмірна зосередженість на власних фізичних відчуттях (наприклад, людина переживає про те, що вона почервоніла або спітніла, а в результаті – фізичні симптоми тільки посилюються).
- Негативний досвід спілкування (у минулому була необхідність контактувати з людьми, які глузували, принижували чи ображали).
Симптоми соціальної фобії:
- Постійний страх отримати засудження оточуючих у соціальних ситуаціях.
- Сильна тривога при попаданні у ситуацію, з якою пов’язані страхи.
- Усвідомлення перебільшеності страхів при неможливості їх позбутися.
- Усвідомлення перебільшеності страхів при неможливості їх позбутися. Якщо перераховані вище симптоми заважають нормальному життю, є перешкодою для навчання, професійного зростання, особистих стосунків чи соціального життя, людині необхідна допомога фахівця.
Джерело: «MENTAL TRAUMATHERAPY TYCHKOVSKY CENTRUM»