Сторінка учня

Що робити, якщо…

…раптом виявилося, що вам попалося запитання, з якого ви можете сказати дуже небагато?

Не панікуйте, а одразу починайте записувати все, що колись чули із цього приводу: чи з телепередачі, чи то з кінокомедій із розмови з батьками чи друзями або з енциклопедії. У процесі написання ви можете ще щось згадати, можливо, із пройденого в класі або прочитаного. А можна зробити й так. Розділіть аркуш паперу навпіл. Ліворуч напишіть, наприклад: «Що я знаю» (або просто поставте «+»), а праворуч – «Що мені невідомо» (або «-»). Сміливіше пишіть ліворуч усе, що вам спадає на думку, – правила, приклади, окремі положення тощо. Нічого, якщо все це буде безладно. Праворуч записуйте питання, «діри», пункти, про які, як вам здається, ви нічого не можете сказати. Час від часу переглядайте праву частину й викреслюйте все, що згадали. Наприкінці підготовки обов’язково складіть план відповіді: краще відповісти не все, але те, що ви знаєте, викласти чітко й логічно.

…взагалі нічого не знаєте.

Не кажіть про це екзаменаторові, а говоріть будь про що, навіть верзіть якусь ахінею, на кшталт: «Перш ніж розповісти про творчість Пушкіна, треба поговорити про принципи поетичної творчості взагалі…». Покажіть, що знаєте хоч щось. Хоча, звісно, краще грати за правилами.

…на півслові ви забули, про що треба говорити.

Насамперед, не «губіть голови». Зберігайте спокій, хоча б зовнішній — таке може трапитися з кожним! Повторіть останню фразу, спочатку так само, як і раніше, а потім, якщо зможете, іншими словами. За цей час згадаєте план відповіді: що ви вже розповіли? Чого стосується ця фраза? У більшості випадків це допомагає. Якщо це так — сміливо відповідайте далі. Якщо ні — подивіться на наступний пункт плану і починайте розповідати його (навіть якщо вам тільки здається, що цей пункт наступний). Потім наприкінці відповіді завжди можна повернутися до того, що пропустили.

…ви воює майже скінчили відповідати, і отут, нарешті, згадали, про що хотіли сказати, коли «втратили думку», або про що забули сказати.

Нічого страшного. Закінчуйте говорити те, про що говорили, а потім скажіть те, що пропустили. У жодному разі не переривайте відповіді заради цього. Краще нехай про щось ви скажете пізніше, ніж уся відповідь виявиться нелогічною. Не говоріть: «Так, я ще забув сказати про…». Говоріть, наприклад, так: «А якщо повернутися до (назва пункту плану), я хотів би додати…» або так: «Крім того, треба сказати, що…», «Варто підкреслити…».

…вас не слухають.

Не сприймайте це як особисту образу. Відповідайте далі, немов нічого не помітили.

…екзаменатор у різкій і неприємній формі перериває вас, вимагає щось уточнити, повторити.

Або ще гірше, «кидає» неприємні репліки. Здається, що всі змовилися вас завалити. Не думайте про це. Від вас потрібні мужність і зібраність, уміння не показувати образи. Сконцентруйте увагу на точній відповіді. Відповідайте чітко й коротко. Тільки так ви зможете довести, що до вас ставляться несправедливо. У жодному разі не показуйте, що розлютилися, і не намагайтеся викликати жалощі до себе. Найефективніше — зберегти почуття власної гідності і так триматися.

…ви обмовилися, і всі стали сміятися.

Не переймайтеся. Це може трапитися з кожним. Обмовляються навіть професіонали — диктори радіо й телебачення. Посмійтеся разом з усіма — і все. Якщо ж цього крім вас узагалі ніхто не помітив, говоріть далі, немов нічого не трапилось.

…вам ставлять додаткове запитання.

Не лякайтеся. Не кваптеся з відповіддю. Можете сказати, що вам треба трохи подумати. Чітко визначте, чого стосується це запитання, якої відповіді воно вимагає. Перш ніж говорити, сформулюйте відповідь подумки. Часу на це потрібно зовсім небагато.

…ви помилилися.

Ну то й що? Помилки бувають у всіх. Якщо ви помітили помилку і знаєте, як її виправити, зробіть це. Якщо ж не впевнені, правильна ваша відповідь чи ні, відповідайте далі, начебто нічого не трапилось. Якщо вам вкажуть на помилку, і ви не впевнені у своїй правоті, краще погодьтеся. Не бійтеся помилок! Учіться, використовуючи помилки, краще розбиратися в засвоюваному матеріалі.

… вам поставили оцінку нижчу за ту, на яку ви розраховували.

Не сперечайтеся, під час вступних іспитів скористайтеся правом на апеляцію.

І звичайно, ніколи не забувайте про почуття гумору — нехай воно не залишає вас і під час іспиту.

Залишити відповідь