Керівнику групи

Репродуктивне здоров’я молоді

Повідомлення про аморальну поведінку дітей часто з’являються в пресі: одні журналісти пишуть про підлітковий секс із жахом, а інші – зі смаком. У тому, що вік сексуального дебюту підлітків в Україні знижується, жодних сумнівів не виникає.

Частково це пов’язано з акселерацією, прискоренням статевого дозрівання, а найбільше – із соціальними факторами.

Значно впливають на дітей ЗМІ. Щодня медіа нав’язують нам, як поводитися і що є правильним. Елементи еротики часто наявні в рекламі: чи йдеться про жувальну гумку, чи про будівельні матеріали. Прилавки пістрявіють календарями і журналами сумнівного змісту. Телеефір переповнений фільмами із сексуальними сценами. В середньому до десяти років діти вже бачать на екранах 9 тис. епізодів сексу, натяків на нього, розмов про інтимну близькість.

До двадцяти років ця цифра зростає до 93 тис. До того ж 80% інформації – про секс поза шлюбом, без натяків на постійний, міцний зв’язок. Чимало медіа показують сучасних героїв. Вони розкуті, вбрані із викликом, красиві, сексуальні. Часто їхні цінності – багатство, влада, сила, секс. Нам диктують стиль одягу й стиль поведінки. Якщо ти не такий, значить, із тобою щось нетак і треба переглянути свої погляди. Це призводить до падіння моральних принципів.

Далі – простіше. Нас переконують, що робити можна все, що спадає на думку. Утім варто пам’ятати про наслідки! На жаль, ніхто не пояснює 10-14 літнім дівчаткам, чим загрожують ігри в «дорослі стосунки». Ніхто не каже, що 40% дівчат після переривання вагітності більше не зможуть насолодитись радістю материнства, 25% матимуть проблеми зі здоров’ям до кінця життя, а 5% абортів закінчуються фатально. Наші думки залежать від поглядів інших людей. Ми відчуваємо це щодня, тому важливо навчитися мінімізувати вплив ззовні.

Статистика свідчить, що зниження віку отримання першого сексуального досвіду найпомітніше в дівчат, однак хлопці починають статеве життя набагато раніше за них та мають більше сексуальних партнерів. Незважаючи на те, що культ романтичного кохання й дружби дуже сильний серед підлітків, ранні статеві стосунки, особливо у хлопців, ще не демонструють ані щирого кохання, ані початку регулярного статевого життя. Навпаки – такі стосунки дуже часто без кохання й дуже прозаїчні, а вибір партнера здебільшого випадковий.

Від вражень під час першої близькості так чи інак залежить подальший розвиток сексуальності. До того ж, перший сексуальний досвід має унікальну цінність – такого моменту не буде більше ніколи. Якщо перша близькість травмувальна, якщо підлітка використали як об’єкт задоволення чи схилили до контакту силою, це неодмінно вплине на сексуальне життя і ставлення до партнера в майбутньому. У США підлітки стають сексуально активними в середньому в 16 років, у Нідерландах – майже у 18. Більшість українських підлітків починають інтимне життя в 14-16 років. За даними Британського інституту досліджень сім’ї, які наводить газета «Гардіан» (The Guardian), імовірність того, що підліток розпочне статеве життя подвоюється, якщо його батьки живуть окремо або їхні стосунки незареєстровані. Чверть 13-річних підлітків, які ведуть статеве життя, вже мали принаймні чотирьох партнерів, окрім того, кожен п’ятий підліток був п’яний, коли втратив невинність.

Британські дослідники підкреслюють необхідність надавати велике значення шлюбу, який створює ідеальні умови для виховання дітей. Проблеми виникають через недостатньо близькі стосунки між батьками й підлітками, брак спілкування та нагляду. Учені підсумовують, що неповнолітніх, які починають статеве життя, вагітних дівчат, а також носіїв хвороб, що передаються статевим шляхом, не буде менше, доки батьки не почнуть відповідальніше ставиться до поведінки своїх дітей.

Сьогодні молоді люди починають статеве життя переважно до шлюбу, часто ще в шкільному віці. Те, що раніше вважали ганьбою (особливо для дівчат) і тримали в найсуворішому секреті, тепер стало нормою поведінки, а часом навіть предметом гордості.

То які причини раннього вступу молоді у статеві стосунки? Варто зауважити, що для юнаків і дівчат вони різні. У юнаків інтимна близькість часто є засобом самоствердження в очах однолітків. У хлопців інтерес до статевих проблем з’являється раніше, тому вони обізнаніші та інформованіші, ніж дівчатка. Наявність теоретичних знань про психосексуальні взаємини статей, природно, викликає зацікавлення й бажання підлітків застосувати їх на практиці й одержати чуттєве задоволення, прояке вони дізнаються від старших і досвідченіших. Крім того, початок статевого життя дає можливість не тільки задовольнити фізичні потреби, а й відчути дорослість і незалежність, піднятися в очах однолітків. Нерідко це призводить до значних перебільшень і численних розповідей про любовні перемоги. У громадській свідомості закріпилося уявлення про відчуття під час першого статевого контакту як про неодмінне задоволення та насолоду. Юнак фізично справді це відчуває навіть під час першої близькості (хоча духовно не завжди залишається вдоволеним). Натомість більшість дівчат першого разу не тільки не одержують фізичного задоволення, а й переживають негативні почуття: розчарування, занепокоєння, незручність, жаль про вчинене, презирство до себе або до свого партнера. Але це тільки частина труднощів, з якими стикається дівчина під час першого інтимного зв’язку.

Поширеною є думка про те, що за небажані наслідки ранніх статевих контактів партнери повинні нести рівну відповідальність. Насправді нерідко дівчина змушена робити це сама. Тому саме їй потрібно з усією серйозністю поставитися до прийняття рішення. Але якщо дівчата, вступаючи в ранні статеві контакти, украй рідко відчувають задоволення, до того ж повинні побоюватися небажаних наслідків, то що змушує їх зважуватися на такий серйозний вчинок? На жаль, трапляються ситуації, коли дівчина не має вибору (зґвалтування, сексуальний зв’язок у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння тощо).

Залишити відповідь