Прийняття як альтернатива
Багато людей відчувають пригнічений стан, який супроводжується втратою контролю через часте відключення світла, води, перебої зі зв’язком, не розуміння як бути далі.
Адже всі звикли, що можуть контролювати коли включити/виключити світло, коли можна комусь подзвонити й коли набрати води…але нові реалії створюють нові умови, які нам необхідно прийняти.
Розберемось для початку, що ми можемо контролювати, а що ні.
Ми не можемо контролювати:
мимовільні думки, емоції, фізичні відчуття, спогади;
думки й почуття оточення;
дії та слова оточення;
наші обставини тут і зараз;
наше минуле та майбутнє.
Що є в межах нашого контролю:
як відповідаємо на свої думки, емоції, відчуття, спогади (помічаємо їх, дозволяємо їм бути, критикуємо їх);
як відповідаємо на поточні обставини;
як вчиняємо з оточенням;
як розставляємо пріоритети у житті.
Проте звертаю увагу, що ми не в змозі контролювати саме мимовільні думки, емоції, дії, слова, почуття інших людей та ін.; а те, що піддається впливу – це наші реакції на перелічене.
Прийняття має на увазі відкритість до всього, що може відбутися. Це є суперечністю контролю та уникненню. Прийняття це не означає, що вам подобається або не хочеться відчувати щось неприємне, але це і не означає здатися або підкорятися сумнівним обставинам. Мова йде про те, щоб дозволити всьому, на що ви не в змозі вплинути, просто бути та зосередитись на тому, що можна змінити!
Невеличка практика “Прийняття”. Наступного разу, коли ви опинитеся в суперечливій ситуації, запитайте себе, на що можна і не можна вплинути прямо зараз. Запишіть варіанти у дві колонки.
Зверніть увагу на те, що не можете контролювати та запитайте себе: можу я прийняти те, що відчуваю зараз, не намагаючись від цього позбутися? Можу я дозволити тому, що вже є, просто бути, замість того щоб з цим боротись?
Джерело: Галина Волошина, психологиня