Об’єктивні умови вибору професії
Секрет успішного вибору професії давно відомий. Непевне, ви неодноразово чули про нього від батьків та вчителів. Суть його полягає в наступному: обирати треба ту діяльність, якою подобається займатись, яка цікава. Це правило перевірено на практиці: люди, які досягли в професійній діяльності найбільш високих результатів, як правило, люблять свою справу, а більшість взагалі вважають її головною радістю в житті. Здається, все просто. Чому ж для величезної кількості випускників вибір професії перетворюється на проблему?
Причина в тому, що застосувати на практиці вищевказане правило вдається не завжди. Часом так і тягне звернути на більш привабливий та легкий шлях. Деякі випускники, наприклад, прислухаються не до поклику серця, а до голосу розуму – обирають професію, виходячи з її престижності та рівня опати праці. Інші бажають в будь – який спосіб вступити до вищого навчального закладу – все рівно, до якого, аби диплом дали та від служби в армії звільнили! Трапляється, старшокласники пов’язують своє майбутнє з якоюсь професією через наполягання батьків або розраховуючи на їх допомогу в послідуючому працевлаштуванні. А іноді справа доходить просто до абсурду: абітурієнти вступають до вузу за компанію з друзями або тільки тому, що він розташований до дому ближче за інші! Результати подібного вибору найчастіше сумні.
Престижна професія, «доступний» вуз, батьківські зв’язки – це, звичайно, чудово. Але дуже вже великі шанси помилитись, коли на перше місце ставиться не власне покликання, я якісь інші міркування. Розплата за подібні помилки невідворотна. В кращому випадку – якщо ще у вузі молода людина усвідомлює, що припустилась промаху, – це даремно витрачені час, сили, нерви і гроші. В гіршому випадку – коли випускник вирішує працювати по спеціальності – під откіс може піти все життя. Уявляєте, як це – кожного дня, стиснувши зуби і проклинаючи все на світі, займатись справою, яку не любиш? Мало того, працюючи «не на своєму місці», вкрай тяжко, майже неможливо добитись професіоналізму. А без нього не буде ні самореалізації, яка так необхідна людині, ні матеріального достатку. Тому, якщо ви обираєте професію, орієнтуючись не на свої інтереси ї здібності, а на щось інше, варто серйозно задуматись, чи підходить вона вам? Якщо цілковитої впевненості немає, краще зупиніться! Наступати на горло власній пісні – злочин перед самим собою. І перед суспільством, до речі, також.
Ще одна розповсюджена причина труднощів з вибором професії – це нестача знань про себе. У багатьох немає бази для прийняття рішення, тому що відсутні явні інтереси чи захоплення. Як же бути в такому випадку? Треба спробувати розібратись в собі. Певні переваги ви все ж чомусь надаєте: якась діяльність напевне подобається вам більше, якась менше. А раз так, то можна спробувати виявити сферу ваших інтересів. Давайте зробимо це разом. Допоможе нам класифікація професій Є.Климова, з якою ми ознайомились вище.
Уважно проаналізуйте своє відношення до професій кожної групи. Орієнтуйтесь в своїх відповідях на запитання та інтуїтивні почуття.
Орієнтовні запитання до групи професій «людина-техніка»: Чи цікава вам техніка? Вам подобається займатись її ремонтом, брати до рук викрутку чи паяльник? Читати креслення і розбиратись в схемах різноманітних приладів? Конструювати та збирати моделі різноманітних машин? Читати технічну літературу? Бути обізнаним щодо сучасних досягнень технічної науки? Вивчати фізику, хімію і математику? Шукати раціональний спосіб вирішення задач?
Орієнтовні запитання до групи професій «людина-людина»: Ви любите спілкуватись? У вас багато друзів? Ви з задоволенням проводите час в компанії друзів? Ви легко заводите нові знайомства? Можете познайомитись з дівчиною чи хлопцем на вулиці? Вам подобається доглядати за дітьми, престарілими, хворими людьми? Виявляти співчуття? Вислуховувати чужі проблеми і давати поради? Організовувати різні заходи, «вилазки» на природу, походи? Контролювати свої емоції і настрої? Терпляче пояснювати щось оточуючим, коли вас не розуміють? Переконати тих, хто сумнівається, у своїй правоті?
Орієнтовні запитання до групи професій «людина-природа»: Вам подобається вирощувати квіти, рослини, дерева? Спостерігати за поведінкою тварин, птахів, рибок в акваріумі? Вивчати їх повадки? Доглядати за ними? Читати книги, дивитись телепередачі про природу? Вивчати біологію і географію? Гуляти в лісі, ходити в походи?
Орієнтовні запитання до групи професій «людина-знакова-система»:Вам подобається запам’ятовувати формули, умовні позначення? Будувати графіки, складати таблиці, працювати з картами, схемами? Вивчати іноземну мову, перекладати тексти, поповнювати свій словарний запас? Складати комп’ютерні програми? Готувати конспекти, плани різноманітних робіт? Знаходити помилки в письмових роботах по мові та літературі? Акуратно виконувати «монотонну» роботу: писати, виписувати, перевіряти, підраховувати?
Орієнтовні запитання до групи професій «людина-художній образ»: У вас є яке-небудь творче захоплення? Вам подобається малювати? Співати чи грати на музичних інструментах? Писати твори, вірші, оповідання? Вигадувати мелодії? Придумувати оригінальні зачіски, складати власні ескізи одягу чи інтер’єру? Шити, вишивати, в’язати?
Яка з груп зацікавила вас більше всього, викликала живий інтерес? Можливо таких груп буде декілька. Це нормально. Адже багато з нас має схильність відразу до кількох видів діяльності. Далі зосередьтесь на професіях тієї групи, яка вас зацікавила (або груп, якщо їх декілька). Постарайтесь дізнатись про них якомога більше. Зверніться в бібліотеку, центр зайнятості, прочитайте описи професій, погортайте професійні видання. Складіть якомога чіткіше уявлення про роботу працівників тих спеціальностей, які вас зацікавили, а потім спробуйте «приміряти» їх на себе. Прислухайтесь до своїх почуттів, до своєї інтуїції. Якщо професія викликає позитивні емоції і бажання продовжити знайомство з професією – це гарний знак. Якщо ж ви відчуваєте певний дискомфорт, краще розглянути інші варіанти. При однакових умовах перевагу надавайте професіям, які найкращим чином підходять вам за особистісними якостями та за станом здоров’я. Наприклад, якщо ви надміру сором’язливі, то не слід обирати професію, яка вимагає постійного безкомпромісного спілкування. Якщо не зовсім здорові, то краще відмовитись від спеціальностей, пов’язаних зі значними навантаженнями на організм. З іншого боку, багато якостей особистості можна розвинути шляхом тренування. Але в цьому випадку ви повинні розуміти, що йдете на певний ризик.
Також прекрасний спосіб перевірити, чи підходить вам професія – це побачити її зсередини і деякий час попрацювати в сфері, яка вам сподобалась. Наприклад, якщо ви думаєте про роботу педагога, можна на канікули влаштуватись вожатим, бажаєте стати дизайнером – запропонуйте свої послуги, хоча би на добровільних засадах, якомусь агентству. Можна також скористатись послугами профконсультанта служби зайнятості і пройти діагностичну консультацію щодо визначенню рівня розвитку ваших професійних інтересів, нахилів та мотивів, вивчити особистісні якості, розумові здібності.