Сторінка учня

Безпечний пошук підробітку для підлітків

Як зрозуміти, чи безпечна робота? Які трудові норми передбачені для підлітків? Що робити у випадку, якщо права було порушено?
Перша хороша новина — працювати до 14 років в Україні заборонено. У віці від 14 до 16 років — лише за згодою одного з батьків та за наявності документа, який підтвердить, що підліток буде працювати у вільний від навчання час. Наприклад, у літній період. Для працевлаштування також знадобиться свідоцтво про народження.

Друга — якщо підлітку ще не виповнилося 18 років, трудовий договір мають укласти у письмовій формі, й тільки після того, як буде пройдено медичний огляд.
Окрім цього, для молодої людини, що працює, такі медичні огляди є обов’язковим щорічним заходом аж до моменту, коли їй/йому виповниться 21 рік. При цьому оплачувати та організовувати такі медичні огляди має роботодавець.
Такого поняття як випробувальний термін стосовно неповнолітніх не застосовується: людину або приймають на роботу, або ні.
Звільнити підлітка можуть або за вимогою батьків/осіб, що їх замінюють), або за вимогою службовців, які наглядають за дотриманням законів у сфері праці, або якщо подальша робота загрожує життю чи здоров’ю.
Розірвати трудові відносини може роботодавець і за власною ініціативою, але для цього він має отримати згоду служби у справах дітей.
З 14 до 15 років і під час канікул можна працювати не більше 24 годин на тиждень, з 15 до 16 років — теж до 24 годин на тиждень включно, а з 16 до 18 років — до 36 годин.
Пам’ятайте, що роботодавець не має права на наступні дії:
1. залучати молоду людину до нічних, понаднормових робіт, або до роботи у вихідні дні.
2. пропонує підземні роботи, в умовах, шкідливих або небезпечних для здоров’я і життя.
Така експлуатація робочої сили підлітка карається законом — про це попереджає 43 та 52 статті Конституції України.
У випадку, якщо ви знаєте, що роботодавець порушує трудовий договір, ви маєте право звернутися до юриста по консультацію або до Державної служби України з питань праці.
Також важливо розуміти, що в сучасних українських реаліях знайти офіційну роботу може бути важко. А окрім трудових відносин, в пошуках роботи є не менш важливий пункт — знайти заняття, яке не тільки не шкодить навчанню, а стане корисним у подальшому житті.
Якщо вам потрібна правнича або психологічна консультація — звертайтесь на Національну гарячу лінію для дітей та молоді. Ми тут, щоб допомогти вирішити складні питання.

Залишити відповідь