Делінквентна поведінка
Делінквентна поведінка – різновид девіантної поведінки, сукупність протиправних вчинків та злочинів, які не відповідають формально зафіксованим соціальним та юридичним нормам. Делінквент (правопорушник) – неповнолітній з соціальними відхиленнями у поведінці, який здійснює вчинки, заборонені діючим законодавством та іншими нормативними актами.
Це в основному психічно і фізично здоровий учень з певним негативним життєвим досвідом, деформованими соціально-епічними знаннями, нездоровими звичками та потребами, зіпсований неправильним вихованням чи асоціальним впливом певного середовища. Всі правопорушення поділяються на проступки (провини) та злочини.
Проступок – це протиправні дії, що регулюються нормами адміністративного, цивільного, трудового та іншими галузями права. Види проступків неповнолітніх: агресивно-насильницька поведінка (кривдження інших, бійки, лихослів’я тощо); корислива поведінка (здирництво, дрібні крадіжки, викрадання автотранспорту тощо); бродяжництво.
Злочин – протиправне, суспільне небезпечне діяння, що класифікується за певними нормами кримінально-процесуального права (зґвалтування, вбивство, нанесення значних тілесних пошкоджень тощо). Передумовою делінквентної поведінки є важковиховуваність.
Термін «важкий учень», «важковиховуваний» характеризує дітей з негативним ставленням до навчання та норм моральної поведінки. З точки зору медичної психології відхилення у поведінці неповнолітніх поділяють на патологічні (хворобливі) та непатологічні. Важковиховуваними в непатологічному плані є в цілому повноцінні діти з деякими відхиленнями у фізичному здоров’ї, дещо розладною чи ослабленою нервовою системою внаслідок дій психотравмуючих факторів. В їхній поведінці можуть спостерігатися неадекватні реакції, надмірна агресивність, лицемірство, розбещеність, озлобленість, заздрість.
Найбільш характерними проявами важковиховуваності дітей є ледарство, схильність до безцільного проведення часу, безвідповідальність, неорганізованість, неуважність, емоційна нестійкість, слабка спроможність до опору негативному впливу інших.