Контролюємо страх водіння автомобіля
Навіть якщо вам вдалося подолати свої страхи водіння автомобіля перед початком поїздки, то в процесі їзди може виникнути ситуація, яка змусить похвилюватися. Рішення на дорозі потрібно приймати швидко і грамотно. Тому важливо чітко розуміти, як швидко зреагувати і при цьому зберегти самовладання.
- Важливе значення для самоконтролю має вміння контролювати власне дихання. Якщо вас щось вивело з себе і удари серця зашкалюють, постарайтеся заспокоїтися за допомогою глибоких вдихів. Розмірене дихання допоможе повернути роботу всіх органів у звичний стан.
- Коли на кону життя пішохода або створюється аварійна ситуація, все залежить від вашого рішення. Перебігаючій дорогу пішохід повинен розуміти ваші наміри, щоб скорегувати свої дії. Чи ви продовжуєте рух, або пропускаєте його вперед. Різко вивертати в інший ряд або на тротуар не можна, так як це може спровокувати ДТП або інші неприємні наслідки.
- Подавшись паніці, людина втрачає контроль над управлінням. Не можна закривати очі і кинути кермо. Кожна секунда має значення і може вберегти від катастрофи. Тому дивимося вперед і впевнено йдемо по маршруту.
- Якщо ви не виспалися або дуже втомилися після фізичного навантаження, скористайтеся громадським транспортом. Переключіть в цей день відповідальність на іншого водія. Якщо ви злитеся або нервуєте, то перед початком руху обов’язково повинні заспокоїтися. У пориві злості дуже часто виникає бажання перевищити швидкість, а це тягне за собою негативні наслідки.
Подолання страху
Спробуйте протягом декількох хвилин виконати кілька нескладних вправ:
- Сядьте в машину як домашню затишне крісло. Перекиньте голову назад, закрийте очі і зробіть кілька глибоких вдихів.
- Здійсніть головою кілька поворотів в різні сторони. Розімніть пальці на руках, пообертайте кисті в суглобах.
- Подивіться на себе в дзеркало, створіть гримасу. Можете вимовити вголос те, що у вас на думці. Освіжіть в пам’яті приємний спогад.
- Перед початком поїздки згадайте яка відповідальність лежить на вас, як на водія. Побережіть своє життя і не нашкодите оточуючим людям.
Така методика допоможе заспокоїтися не тільки водієві, але і будь-якій людині, чиї емоції б’ють через край.
Як це зробити?
- Проаналізувати причину страху – чого ви боїтеся? Отримати травму, розбити машину або виглядати дурнем перед оточуючими автолюбителями?
- Коли причина страху встановлена, вжити заходів. Давайте розглянемо, що можна зробити, щоб взяти під контроль страх водіння. І чого ми боїмося найчастіше?
Страх смерті
Даний страх необхідний людині для того, щоб об’єктивно оцінювати небезпеки. Цей страх – запорука виживання. Для того щоб він не заважав вам за кермом автомобіля, використовуйте наступні рекомендації:
- Одна з причин страху під час початку водіння – невпевненість в своїх знаннях, уміннях і реакціях. Щоб бути впевненим, вчіться в хорошій автошколі, яка не перший рік готує водіїв для дорожнього руху. Наприклад, популярна автошкола Києва «Карат» – тут можна закінчити традиційні курси водіння і пройти контр-аварійну підготовку. На сторінці автошколи «відгуки» – безліч вдячних слів і позитивних оцінок.
- Якщо ви побоюєтеся швидкості, скоротіть її до 30-40 км / год. Такий рух дозволить вам бачити всі знаки, машини і пішоходів. А значить, скоротити кількість переживань, коли ви чогось не помічаєте. Згодом ваші реакції стануть швидше, і ви зможете без страху пересуватися зі швидкістю 60 і більше км / год.
- Аналізуйте свої помилки. Чому ви забули включити поворот (відволіклися на рекламу, задивилися на дівчину або вітрину магазину), чому перебудувалися не в той ряд (не побачили знак або інший автомобіль). Згодом аналіз буде відбуватися безпосередньо за кермом, це знизить ваші побоювання прийняти неправильне рішення.
- Попросіть посидіти з вами поруч (на пасажирському кріслі) знайомого досвідченого водія. Кілька таких поїздок – і ви отримаєте ряд цінних практичних рекомендацій. Однак пам’ятайте, що після закінчення навчання відповідальність за рух вашого авто лежить на вас, який би досвідчена людина не опинився поруч з вашим водійським кріслом (просто знайомий або інструктор автошколи в Києві).
- Вибирайте вулиці без інтенсивного руху. Намагайтеся їздити в світлий час доби. Зупиняйтеся, якщо відчуваєте втому або інший дискомфорт.
Страх втрати майна
Боязнь розбити машину класифікується у психологів як «страх втрати майна». Це нормально – переживати про своє майновий стан. Але для набуття спокою за кермом необхідно контролювати свої відчуття. Тому зробіть наступне: оформите поліс КАСКО та цивільного страхування, і вас відпустить страх втратити дорогу власність. Ви не будете боятися, що можлива аварія підкосить ваш бюджет. Спокій за кермом допоможе об’єктивно оцінювати навколишнє дорожню обстановку.
Комплекс невпевненості
Одна з причин страху за кермом – боязнь виглядати дурнем перед оточуючими автомобілістами. При такому страху недосвідчений водій починає необдумані маневри або занадто перевищує швидкість (щоб не «поступитися» досвідченим водіям і не виглядати «слабаком»). Такий страх грунтується на почутті неповноцінності і часто призводить до аварії протягом перших місяців водіння. Що робити, якщо ви зловили себе на цьому почутті?
- Прийняти себе таким, який є.
- Інформувати оточуючих про те, що ви – початківець автолюбитель. Подолати страх допомагають великі помітні знаки на машині: буква «У» або цифра «70» (за кермом учень), дамська туфелька (за кермом – жінка), на лобовому і задньому склі. Підійдуть і жартівливі написи ( «Ні гальм» або «Я – блондинка»). Ви попередили всіх, що тільки вчитеся водити машину, а значить, зняли з себе частину відповідальності за різкі маневри або інші потенційно небезпечні дії на дорозі.
Патологічний страх
Якщо страх патологічний – необхідна консультація психолога або психотерапевта. З таким наслідком пережитих неприємностей можна сідати за кермо автомобіля. Психологія – найпотужніша причина багатьох вчинків. З точки зору психології, страх є неусвідомленим бажанням. Тому якщо почуття страху постійно прокручує картинки аварії, необхідно провести психічну коригування і тільки після повертатися за кермо.
І ще: для подолання страху необхідний практичний позитивний досвід. Чим більше ви будете водити авто, тим спокійніше будуть відчуття за кермом. Щоденні поїздки на роботу, дачу, за дітьми в школу будуть удосконалювати свої навички і реакції, вселяти впевненість і відсувати страх.
З мережі