Батькам,  Педагогам на замітку

Емоції під час війни

Під час війни кожна людина зіштовхується з безліччю непростих ситуацій. Тому коливання настрою загострюються. Наші емоції послідовно змінюють одна одну, тому їх важливо проживати і відпускати, аби залишатися в ресурсі.

Щоб “контролювати” емоції, важливо усвідомлювати, приймати і, за необхідності, думати, які за емоцією стоять незадоволені потреби, щоб по можливості задовольнити їх.

Наш емоційний стан – це опора і ресурс, що дозволяє нам піклуватися про себе та близьких.

Страх – стан хвилювання, тривоги, неспокою, викликаний очікуванням чого-небудь неприємного та небажаного.

Тривога може формувати страх там, де насправді небезпеки немає, чи змушувати нас постійно переживати про загрози, які малоймовірні й на які ми не маємо впливу. Тривожні стани забирають багато потрібної для психічного здоров’я енергії. Тому варто пам’ятати – ми не можемо контролювати і впливати на те, що поза зоною нашого впливу. Наприклад, дії інших людей, хід війни. Проте нашому впливу добре піддаються думки, емоції, поведінка, рішення та взаємини.

Стрес – стан психічної напруги, що виникає в процесі діяльності в найбільш складних і тяжких умовах. Простими словами стрес – реакція організму на небезпеку. У стані сильного стресу будь-які емоції є нормальними, незвичною є їхня відсутність. Стрес появляється таким чином:

  • Емоційні реакції: гнів, тривога, оніміння, сором, порожнеча, зниження здатності відчувати задоволення та ін.
  • Когнітивні реакції: кошмари, погана концентрація уваги, нерішучість, занепокоєння.
  • Міжособистісні реакції: недовіра, дратівливість, проблеми на роботі.

Негативні емоції можуть взяти гору над будь-якою людиною. Переживати неприємності варто лише по мірі їх надходження. Не потрібно додумувати, фантазувати, перебирати в голові різні варіанти розвитку події. Такі думки точно не слугуватимуть емоційній стабільності.

Головне — навчитися правильно спрямовувати емоції.

Універсальні поради щодо керування емоціями:

  1. Пізнання себе. Якщо ви думаєте, що знаєте себе дуже добре, то ви помиляєтеся. Протягом усього життя людина впізнає себе все краще і краще. Якщо ви не займетеся самопізнанням, то ваші емоції візьмуть над вами верх. Самопізнання допомагає навчитися розуміти та інтерпретувати свої емоції в кожній конкретній ситуації.
  2. Ваші емоції нормальні. Аналізуйте, що саме з вами відбувається, яку емоцію ви відчуваєте, і допомагайте один одному.
  3. Підтримка та спілкування. Важливо зараз бути уважними до своїх рідних і близьких. Треба частіше спілкуватися один з одним, підтримувати. Це не завжди просто, бувають різні випадки в комунікації з рідними. Але, повірте, всі люди хочуть бути обігрітими, хочуть відчувати любов, підтримку. Тому, якщо ви можете цим ділитися і брати це від інших, від близьких вам людей, – це теж одна із важливих задач на сьогодні.
  4. Пам’ятайте про власні цінності. Вони допомагають триматися та робити своє діло незважаючи ні на що. Навіть у стані апатії, який зараз для нас найбільш актуальний, важливо робити те, що ми запланували, навіть якщо сенсу не видно, він є, він не зникає. Це те, чим ми живемо.
  5. Приємні моменти. Оцініть ті якісні і приємні речі, що вас оточують, людей, які вас люблять і підтримують, порадійте усьому хорошому, що у вас є.
  6. Мотивація. Щоб мотивувати себе, зрозумійте, що ви доросла свідома людина, яка розуміє і грамотно використовує те, що відчуває. Відокремте негативне від позитивного всередині себе. Все, що дарує позитивний настрій, можна використовувати для натхнення на ті чи інші звершення. Візуалізуйте картину бажаного майбутнього. Ідіть до своєї мрії за допомогою свого ж позитивного настрою. В даному випадку ваші емоції будуть працювати на вас.

Рекомендації:

  1. Техніки управління диханням. Корисним буде опанувати дихальні вправи та спробувати дихати «квадратом»: вдих на чотири рахунки, пауза на чотири рахунки, видих на чотири рахунки, пауза на чотири рахунки. Вже через 3-5 хвилин такого дихання помітите, що стали більш спокійними і врівноваженими.
  2. Техніка «Зроби крок назад. Подивись на ситуацію з іншого боку» дає змогу загальмувати небажану реакцію, змінити емоційну поведінку на більш доцільну. Напружений психічний стан характеризується звуженістю свідомості та надконцентрацією людини на переживаннях. Суттєве послаблення внутрішнього напруження досягається, якщо «вийти із ситуації» – зробити крок назад саме тоді, коли переживаєте емоцію. У напруженій ситуації взаємодії, в той момент, коли почали переживати емоцію, скажіть собі “Стоп” та зробіть крок назад подумки або фізично (краще зробити справжній маленький крок назад). Зробити крок назад – означає віддалитися на деяку відстань від того, чим ви в даний момент зайняті, і відокремитися від можливих неконструктивних дій, емоцій і міркувань. Відступити, щоб зібратися з думками. Адже, з будь-якої ситуації є кілька виходів.
  3. Техніка емоційного самоаналізу (Д. Рейнуотер) сприяє зменшенню інтенсивності негативних емоцій, дає змогу визначити проблемне поле і шляхи подальшого самовдосконалення. Два простих запитання мають чарівну силу для здійснення позитивних змін. “Перше запитання: що відбувається зі мною в цей момент? (Що я зараз роблю? Що я почуваю? Про що думаю? Як дихаю?). Друге запитання: що б мені хотілося в наступний момент? Я буду продовжувати робити, думати, почувати, дихати так само чи хочу щось змінити?” Емоційний самоаналіз уможливлює визначення своїх емоцій до того, як їх висловити; а це дозволяє управляти імпульсами, виражати бажання адекватно ситуації. Аналізуйте себе, контролюйте те, що відчуваєте. Незабаром ви зрозумієте, як навчитись керувати своїми емоціями грамотно, щоб це призвело до позитивного результату.

Пам’ятайте, ми всі різні, але всі адаптивні. Слід правильно працювати над своїм емоційним станом в критичній ситуації, щоб жити далі і робити крок в майбутнє.

За матеріалами Христини Колбасової

Залишити відповідь